ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΕΝΕΚΕΔΕΝΙΟΥ

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΡΙΕΣ

Όπως γνωρίζετε το ΤΕΝΕΚΕΔΕΝΙΟ έχει μια μακρόχρονη ιστορία η οποία αρχίζει από τη δεκαετία του 1920 ως το σχολείο των προσφυγόπαιδων χτισμένο από τενεκέδες που είχαν αφεθεί από τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο.

Πέρυσι είχε ξεκινήσει μια προσπάθεια ανταμώματος  παλιών μαθητών του ΤΕΝΕΚΕΔΕΝΙΟΥ. Ένας από τους στόχους ήταν  να φωτιστούν πλευρές της μακρόχρονης ιστορίας του σχολείου,  μέσα από την ανταλλαγή αναμνήσεων , ιστοριών , φωτογραφιών και όποιου  άλλου υλικού θα προέκυπτε από μια τέτοια συνάντηση .

Δυστυχώς λόγω της πανδημίας αυτό δε μπόρεσε να γίνει.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του σχολείου που ασχολήθηκαν με το αντίστοιχο πρόγραμμα σκέφτηκαν να αρχίσει μια προσπάθεια ώστε να συγκεντρωθεί όποιο υλικό υπάρχει και αυτό να προβληθεί στο ιστολόγιο του σχολείου.

ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΦΟΙΤΗΣΕ Ή ΔΙΔΑΞΕ  ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΡΑΠΤΑ,

ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ , ΕΝΑ ΣΤΗΓΜΙΟΤΥΠΟ, ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ , ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ, ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΚΟ  ΕΝΤΥΠΟ,ΜΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ

ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ Ή ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ (Τηλ:2310934355 email: mail@56nip-thess.thess.sch.gr)

ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΚΤΕΘΕΙ  ΣΤΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ                                        ( https://blogs.sch.gr/56nipth/   ) ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ, ΜΟΛΙΣ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ  ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ.