Γνωρίζω την ιστορία της πόλης μου.

Οι μαθητές του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας γνωρίζουν την ιστορία της πόλης μας μέσα από μνημεία και αξιοθέατα που υπάρχουν στην πολιτιστική διαδρομή που συνδέει τον Γλυπτό Ποταμό και το μνημείο του Ιπποκράτη. Με αφορμή το πρόγραμμα “Από το Γλυπτό ποταμό στο Μνημείο του Ιπποκράτη στη Λάρισα” επισκεφθήκαμε το Γλυπτό ποταμό (Κεντρική πλ. και πλ. Ταχυδρομείου) έργο της γλύπτριας κ. Γκόλαντα Νέλλας  το οποίο συμμετείχε  στον διαγωνισμό Τοπίου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου,  το Α’ Αρχαίο θέατρο, ένα από τα μεγαλύτερα αρχαία Θέατρα της Ελλάδας που χρονολογείται στο α’ μισό του 3ου αιώνα π.Χ., το Μνημείο Ίππου , έργο του γλύπτη κ. Παπαστεργίου Μίλτου  και τον Άγιο Αχίλλειο πολιούχο της πόλης μας. Οι μικροί μαθητές καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς έμαθαν για τον τόπο μας  τη Λάρισα και ενθουσιάστηκαν με την εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποιήσαμε.

Στο Γλυπτό ποταμό.

Στο Α’ Αρχαίο Θέατρο

Στον Άγιο Αχίλλειο και στο Μνημείο Ίππου.

Εργασίες παιδιών..