Συμμετοχή σε επιμορφωτική δράση

IMG 1423 IMG 1426

Στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας  πραγματοποιήθηκε  ενδοσχολική επιμόρφωση για τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας  στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του νηπιαγωγείου  με άξονα:  «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις» από την προϊσταμένη του 56ου Νηπιαγωγείου κ. Τσιάνα Βασιλική  με θέμα:

«Οι γυναίκες στην ηγεσία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης».

Στην επιμορφωτική δράση παρουσιάστηκε η  έρευνα που έγινε στο πλαίσιο της διπλωματικής εργασίας της κ Τσιάνα για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (πρώην ΤΕΙ) (2018-2019) και οι συνάδελφοι είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν για την ηγεσία στην εκπαίδευση, για τη διάκριση διεύθυνσης – ηγεσίας, τις διαφορές ανάμεσα στην ανδρική και γυναικεία ηγεσία και κατά πόσο οι εκπαιδευτικοί κρίνουν αποτελεσματικά τις γυναίκες διευθύντριες στο νηπιαγωγείο και στο δημοτικό σχολείο.