«Η –Bee-bot- μελισσούλα έρχεται στο νηπιαγωγείο μας»!!!

IMG 1394 Αντιγραφή IMG 1391

Στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας πραγματοποιήθηκε  επιμορφωτική δράση για τις εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου με θέμα:
«Η –Beebot– μελισσούλα έρχεται στο νηπιαγωγείο μας» την Παρασκευή 01/04/2022  στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του νηπιαγωγείου με άξονα: «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές
δράσεις» καθώς επίσης και στην ενότητα : «Τεχνολογία στο Νηπιαγωγείο». Η επιμόρφωση  πραγματοποιήθηκε  από την κ. Ζαφειρίου Αντιγόνη, εκπαιδευτικό πληροφορικής ΠΕ86, πρώην γονέας μαθήτριάς μας.

Ευχαριστούμε θερμά την κ Αντιγόνη για την τόσο ενδιαφέρουσα  παρουσίαση!! Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και ήθελαν όλοι να συμμετέχουν και να «οδηγήσουν¨ την Bee-bot στην πόλη και να γνωρίσουν τις πόλεις της Ελλάδας!!!

-Η –Bee-bot- μελισσούλα (προγραμματιζόμενο ρομπότ δαπέδου) και οι πίστες

-1η πίστα: Χάρτης της Ελλάδας

-2η πίστα: Μαθαίνω να κυκλοφορώ

είναι δωρεά του Συλλόγου γονέων και αγοράστηκαν  στο πλαίσιο της ενότητας «Τεχνολογία στο Νηπιαγωγείο» και των εργαστηρίων δεξιοτήτων και συγκεκριμένα της ενότητας   «STEAM και η ΓΗ γυρίζει» .Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Γονέων για την προσφορά τους.

Με την απόκτηση του ρομπότ και των πιστών  προστίθεται η ρομποτική  στην εκπαιδευτική διαδικασία του σχολείου μας!!!

IMG 0630 ΑντιγραφήIMG 0597 ΑντιγραφήIMG 1400 Αντιγραφή