ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς, αγαπητά μας παιδιά
Χρόνια πολλά και ο Νέος Χρόνος να χαρίσει σε όλους υγεία, πρόοδο, πολλά χαμόγελα και μακάρι να απαλλαγούμε γρήγορα από την πανδημία που μας ταλαιπωρεί εδώ και δύο χρόνια.
Τα σχολεία ανοίγουν τη Δευτέρα 10/1/22 και περιμένουμε με ανυπομονησία τους μαθητές μας.

Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες:

ΟΛΟΙ Οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022.Την πρώτη εβδομάδα τρία (3) (self) τεστ και τις επόμενες βδομάδες από δύο (2). H δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID-19 θετικού ή αρνητικού αποτελέσματος για τους/τις μαθητές/τριες, αυτή μπορεί να συμπληρωθεί και να υπογραφεί και χειρόγραφα από τους γονείς/ κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών/τριών.
Σας επισυνάπτω την Δημοσίευση ΚΥΑ στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Καλή μας αρχή με υγεία και τήρηση των μέτρων προστασίας.