Έργο e Twinning “Ο Ιπποκράτης σήμερα”

Το 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας πιστό στο ραντεβού του με τον Ιπποκράτη ξεκινά για ακόμη μια φορά το ταξίδι της γνώσης για το έργο και τη ζωή του σπουδαίου αρχαίου ιατρού. Παρά τις αντίξοες συνθήκες που βιώνει όλος ο πλανήτης ο Ιπποκράτης είναι πιο επίκαιρος από ποτέ!! Καλή μας αρχή λοιπόν !!

Από το σχολικό έτος 2014-15 εκπαιδευτικοί σε συνεργασία με το  Σύλλογο «Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα» συμμετέχουμε σε προγράμματα etwinning τα οποία έχουν σαν αντικείμενο το έργο και τη ζωή του Ιπποκράτη καθώς και τη σχέση του με τη Λάρισα.

Στα πλαίσια του έργου θα εξετασθούν απόψεις που αναφέρονται στο ιπποκρατικό έργο οι οποίες έχουν και σήμερα αξία και ειδικότερα στην αντιμετώπιση των προβλημάτων της πανδημίας. Επίσης οι μαθητές θα γνωρίσουν τη σχέση του Ιπποκράτη με τη Θεσσαλία και την πόλη της Λάρισας όπου έζησε, άσκησε το επάγγελμα του γιατρού, πέθανε και ετάφη.