Στο Μουσείο Μνημείο του Ιπποκράτη και στο Βοτανικό κήπο.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μουσείο Μνημείο του Ιπποκράτη και το Βοτανικό Κήπο στο Αλκαζάρ με αφορμή το πρόγραμμα που υλοποιείται κατά τη φετινή σχολική χρονιά “Από το γλυπτό ποταμό στο Μνημείο του Ιπποκράτη στη Λάρισα”. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο μουσείο , είδαν το άγαλμα του Ιπποκράτη και άλλα αγάλματα που φιλοτέχνησε ο συντοπίτης μας Γ.Καλλακαλάς , κλώνο από τον πλάτανο του Ιπποκράτη στην Κω, τον όρκο του Ιπποκράτη γραμμένο σε μια μαρμάρινη πλάκα , ομοίωμα της πλάκας από τον τάφο του Ιπποκράτη κ.λ.π . Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τον Βοτανικό κήπο όπου ο  κ . Μανούσιος μας έδειξε τα φυτά του κήπου , μας μίλησε για τη συμπεριφορά που θα πρέπει να έχουμε σε τέτοιους χώρους και παίξαμε ένα παιχνίδι με τα βότανα όπου προσπαθήσαμε να ξεχωρίσουμε από τη μυρωδιά το βότανο που κρατούσαμε στα χέρια μας. Τέλος είδαμε από ψηλά τον Πηνειό ποταμό της Λάρισας.

Στο Μουσείο Μνημείο του Ιπποκράτη.

Στο Βοτανικό Κήπο

Φεύγοντας παρατηρούμε τις προτομές σπουδαίων ανδρών στην είσοδο του Αλκαζάρ και τον Πηνειό ποταμό.