Ο κήπος του σχολείου μας!!

IMG_3954 - Αντιγραφή IMG_3958Μαθητές και εκπαιδευτικοί στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας αποφασίσαμε να ομορφύνουμε την αυλή του σχολείου μας!! Φυτέψαμε  λοιπόν πολύχρωμους πανσέδες και τσάι του βουνού. Τα παιδιά μαθαίνουν ότι ένα φυτό για να αναπτυχθεί χρειάζεται φροντίδα (ήλιο,νερό, αέρα και χώμα).

Οι μαθητές φυτεύουν και ποτίζουν τα φυτά!IMG_3972IMG_3966 - ΑντιγραφήIMG_3979 - ΑντιγραφήΟι ρόδες – γλάστρες είναι έτοιμες και στολίζουν την αυλή του σχολείου μας.IMG_3986 IMG_3983Στη συνέχεια ασχολούμαστε με τη σπορά και οι μαθητές φυτεύουν σπόρια ( καλαμπόκι, φακές και φασόλια).IMG_3998 - Αντιγραφή IMG_4008Οι μαθητές αναλαμβάνουν να περιποιούνται και να φροντίζουν τα φυτά στην αυλή και τα σποράκια στην τάξη του σχολείου μας!!