Τα νήπια διαφημίζουν την πόλη τους, τη Λάρισα.

Screenshot_3 Screenshot_1Οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας με αφορμή το πρόγραμμα «Πολιτιστικές Διαδρομές» που υλοποιήθηκε κατά τη φετινή σχολική χρονιά συμμετείχαν στη δημιουργία ενός κοινού διαφημιστικού video σε συνεργασία  με τα νηπιαγωγεία 3ο, 23ο, 55ο και Ιδ. Νηπ ΛΗΤΩ. Αρχικά κατασκευάσαμε μία αφίσα με τα αξιοθέατα της πόλης μας, της Λάρισας, τα οποία γνωρίσαμε μέσα από επισκέψεις και από δράσεις εντός και εκτός σχολείου και στη συνέχεια τα παιδιά με την καθοδήγηση των νηπιαγωγών δημιούργησαν ένα ποίημα – διαφημιστικό για την πόλη μας όπου καλούμε τους επισκέπτες να έρθουν και να γνωρίσουν τις ομορφιές της Λάρισας.

Το ποίημα –  διαφημιστικό:   «Την πόλη μας κοσμούν τ’ αρχαία θέατρά της,  η γέφυρα του Πηνειού και το μουσείο του Ιπποκράτη  να μας θυμίζει πάντα το μεγαλείο αυτού του σπουδαίου άντρα!!!»

Tο video παρουσιάστηκε στην επιμορφωτική ημερίδα με τίτλο «Σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις» που διοργάνωσε η Σχ. Σύμβουλος 11ης Περιφ. Π.Α.  κ. Α. Παπαδημητρίου στο 3ο Νηπιαγωγείο Λάρισας την Τρίτη 21/6/2017 σε όλες τις συναδέλφους νηπιαγωγούς.19274978_239086986591725_2437855281488948297_n