Η γιατρός στο νηπιαγωγείο μας

IMG_2951

Με αφορμή το πρόγραμμα: “Πολιτιστικές Διαδρομές” που υλοποιούμε στο νηπιαγωγείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος καλέσαμε την κ. Ράνια Πινακά Γενικό Ιατρό, Διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και μητέρα της μαθήτριάς μας Μαριαλένας Μπιτσόλα να μιλήσει στους μικρούς μας μαθητές. Η κ. Ράνια αποδέχθηκε την πρόσκλησή μας με πολύ χαρά, επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο μας και μίλησε στα παιδιά για την “Παιδική παχυσαρκία”, για το ποιες τροφές μας κάνουν καλό και ποιες όχι, τι πρέπει να τρώμε καθημερινά και τι σπάνια, πόσο σημαντική είναι για την υγεία μας η γυμναστική και η μεσογειακή διατροφή και είδαν στον προτζέκτορα ανάλογες εικόνες. Άλλωστε ένας από τους βασικότερους σταθμούς της διαδρομής μας στο φετινό πρόγραμμα είναι το Μουσείο – μνημείο του σπουδαίου αρχαίου ιατρού Ιπποκράτη ο οποίος είχε πει πριν 2.500 χρόνια:  “Η τροφή σου να είναι το φάρμακό σου και το φάρμακό σου να είναι η τροφή σου”. Τα παιδιά άκουσαν με προσοχή την γιατρό και στο τέλος ακολούθησε μία εποικοδομητική συζήτηση μεταξύ αυτών και της ιατρού μια που η διατροφή είναι ένα θέμα που πάντα ελκύει το ενδιαφέρον τους.

Η γιατρός μιλάει στους μαθητές.IMG_2942

Οι μαθητές παρακολουθούν με ενδιαφέρον.IMG_2940 IMG_2949Ιπποκράτης  Λογοτεχνικο περιβόλι! για υγείαΕντυπώσεις των μαθητών μετά την επίσκεψη της ιατρού.

IMG_2957Ευχαριστούμε την  κ. Ράνια για τις σημαντικές πληροφορίες που μετέδωσε στους μαθητές μας.