Οι μικροί γεωργοί…

DSC03313 - ΑντιγραφήDSC00796

Με αφορμή το πρόγραμμα “Πολιτιστικές διαδρομές” που υλοποιούμε φέτος  στο νηπιαγωγείο μας φυτέψαμε βότανα (λεβάντα, ρίγανη, δενδρολίβανο) εμπλουτίζοντας το  βοτανικό μας κήπο που δημιουργήσαμε κατά την περσινή σχολική χρονιά. Τα βότανα  τα  χρησιμοποιούσε ο Ιπποκράτης, ο μεγάλος γιατρός της αρχαιότητας για να θεραπεύσει τους ασθενείς του. Στόχος μας είναι να γνωρίσουν οι μικροί μας μαθητές διάφορα είδη βοτάνων και τις ιδιότητές τους.

DSC00808 DSC00806

Μιλήσαμε επίσης για τη σπορά, μάθαμε τι χρειάζεται ένας σπόρος για να μεγαλώσει (ήλιο, αέρα, χώμα και νερό) και φυτέψαμε  σιτάρι, καλαμπόκι, φακές και φασόλια σε γλάστρες. Τα ποτίσαμε και περιμένουμε εναγωνίως να φυτρώσουν τα μικρά σποράκια και να μας δώσουν καρπούς.

IMG_1590 - Αντιγραφή IMG_1593 - ΑντιγραφήIMG_1629IMG_1622

Τέλος μιλήσαμε για το ευλογημένο δέντρο, την αιωνόβια  ελιά, γευτήκαμε τους καρπούς της, μάθαμε για τις ιδιότητες του λαδιού και για την καθημερινή χρήση του.IMG_1535 IMG_1536 - Αντιγραφή

Ομαδικές εργασίες παιδιών.IMG_1548IMG_1674