Η … γιατρός στο νηπιαγωγείο μας!!

DSC00480 - ΑντίγραφοΤο νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε η φοιτήτρια της Ιατρικής Σχολής Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ), Λαμπρινή Μπάνου με αφορμή το πρόγραμμα που υλοποιείται κατά το τρέχον σχολικό έτος “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα”. Οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να περάσουν ένα όμορφο πρωινό με τη νεαρή φοιτήτρια, να μάθουν για την ιατρική, να την πληροφορήσουν για το βοτανοπωλείο της τάξης μας, να μιλήσουν για τον Ιπποκράτη, τον σπουδαίο γιατρό της αρχαιότητας και να παίξουν μαζί της!

Η Λαμπρινή …εξετάζει τους μικρούς της ασθενείς!! Άλλωστε όπως μας αποκάλυψε θα ήθελε πολύ να γίνει παιδίατρος. DSC00490 - Αντίγραφο

DSC00497 - Αντίγραφο

Η φοιτήτριά μας δείχνει στα παιδιά τα ιατρικά εργαλεία και τους εξηγεί που χρησιμοποιούμε το καθένα απ’ αυτά.DSC00520 - ΑντίγραφοΟι ρόλοι αλλάζουν και οι μικροί μαθητές γίνονται …… γιατροί και εξετάζουν τους ασθενείς τους!

DSC00526 - Αντίγραφο DSC00533 - Αντίγραφο

Και ή ώρα της ζωγραφικής έφτασε. Τα παιδιά αποτυπώνουν στο χαρτί με πολύ παραστατικό τρόπο ότι τους εντυπωσίασε από τη σημερινή τους εμπειρία!