Επίσκεψη στο μουσείο – μνημείο του Ιπποκράτη!

DSC00054 – Αντίγραφο

DSC00054 - Αντίγραφο

Η σχολική  χρονιά τελειώνει και σήμερα 3/6/2015 πραγματοποιήσαμε  την τελευταία μας εκπαιδευτική επίσκεψη στο μουσείο – μνημείο του Ιπποκράτη και στο Αλκαζάρ. Ήταν μία επίσκεψη που την προγραμματίσαμε εδώ και πολύ καιρό και τα παιδιά την περίμεναν με αγωνία. Έτσι τελειώνει σιγά  σιγά για φέτος και το πρόγραμμα: “Ο Ιπποκράτης στην Κω και στη Λάρισα” που ξεκίνησε δειλά δειλά το Φλεβάρη και μας ταξίδεψε σε κόσμους μαγικούς και μας χάρισε πανέμορφες εμπειρίες. Ελπίζουμε το όραμά μας να συνδράμομε στην ανάδειξη της πόλης μας ως πόλη του Ιπποκράτη να γίνει πραγματικότητα!

Στιγμιότυπα από την επίσκεψή μας!

Ο όρκος του Ιπποκράτη.

DSC00031 - Αντίγραφο

Κλαδί από τον πλάτανο του Ιπποκράτη που βρίσκεται στη Κω.

DSC00034 - ΑντίγραφοΟι δωρητές του μουσείου.

DSC00042 - ΑντίγραφοΟμοίωμα της πλάκας που βρέθηκε στη λάρνακα του τάφου του Ιπποκράτη μετά από μεγάλη πλημμύρα στη Λάρισα το 1826. DSC00033 - ΑντίγραφοΣτο πάρκο του Αλκαζάρ οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν τις προτομές σπουδαίων Ελλήνων που φιλοτέχνησε ο σπουδαίος γλύπτης κ. Καλακαλλάς, ο δημιουργός του ανδριάντα του Ιπποκράτη που κοσμεί το μουσείο.