Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

hands

Σύμφωνα με στοιχεία που συγκεντρώσαμε από την Πρεσβεία των Φιλιππίνων στην Αθήνα, συμπεραίνουμε ότι κυρίως οικονομικοί λόγοι οδήγησαν κατοίκους από τις Φιλιππίνες να μεταναστεύσουν στην Ελλάδα. Άλλωστε τα χρήματα που θα εισέπρατταν οι μετανάστες θα βοηθούσαν τους συγγενείς που παρέμειναν στη χώρα προέλευσης.

Υπολογίζεται ότι στην Ελλάδα ζουν και εργάζονται σήμερα πάνω από 50000 Φιλιππινέζοι, από τους οποίους 10.000, κυρίως γυναίκες απασχολούνται ως οικιακοί βοηθοί, ενώ ένας μεγάλος αριθμός ανδρών απασχολείται στη ναυσιπλοϊα, σε τουριστικές επιχειρήσεις ή παροχής υπηρεσιών.

΄΄Ελληνες εργοδότες αλλά και όσοι έχουν ερωτηθεί, μόνο καλή γνώμη έχουν να εκφράσουν για την ευγένεια, την ηρεμία, την υπευθυνότητα στα καθήκοντα που έχουν αναλάβει, τη συνεργασία και την επαφή που αναπτύσσουν με Έλληνες αλλά και ανθρώπους άλλης καταγωγής. Άλλωστε η παραμονή τους εδώ για πάνω από είκοσι χρόνια έχει καλλιεργήσει τη συνύπαρξη και την αποδοχή τους στο κοινωνικό και εργασιακό τους περιβάλλον.

Θα αναφέραμε επίσης ότι πολλά παιδιά με καταγωγή από τις Φιλιππίνες την τελευταία δεκαετία φοιτούν σε σχολεία της Αθήνας. Είναι παιδιά που έχουν και τους 2 γονείς τους από τις φιλιππίνες αλλά και παιδιά μικτών γάμων. Ως περιοχή μόνιμης κατοικίας για τους Φιλιππινέζους η περιοχή μας, οι Αμπελόκηποι, προσφέρουν ευκολία στη μετακίνηση προς την εργασία και αλλού, καθώς επίσης χαμηλό κόστος στο ενοίκιο ή στη διαβίωση.

Τέλος αξίζει να επισημάνουμε ότι υπάρχουν περίπου 50 σύλλογοι και ομάδες ανθρώπων με καταγωγή από τις Φιλιππίνες, από τους οποίους οι 40 περίπου στην Αθήνα, και οι υπόλοιποι σε άλλες πόλεις ή σε νησιά. Οι σύλλογοι αυτοί έχουν οργανωθεί με βάση την καταγωγή των μελών του από διαφορετικές περιοχές των Φιλιππίνων, τα αθλητικά ενδιαφέροντα, τις θρησκευτικές αντιλήψεις. Οι περισσότεροι λειτουργούν με την επίσημη στήριξη της πρεσβείας.

Τέλος στην Αθήνα κυρίως λειτουργούν αρκετά κέντρα ελεύθερων σπουδών, υπό την εποπτεία των πολιτιστικών συλλόγων. Όμως μόνον η ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ The KATIPUNAN PHILIPPINES CULTURAL ACDEMY = PHILIPPINESCHOOLINGREECE, η οποία ιδρύθηκε το 1997 είναι αναγνωρισμένη από το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

Κείνο που θυμάμαι

Κείνο που θυμάμαι απ’ τα νησιά μας

είν’ η αμμουδιά της Ζάκυνθος της Κέρκυρας

τα περιβόλια της Ρόδου το μεγάλο κάστρο.

Κείνο που θυμάμαι απ’ τα νησιά μας

είναι της Κρήτης τα ορεινά χωριά

τις ευωδιές της Χίου της Κίμωλος

τ’ αστραφτερά νερά της Σύρας την Απάνω Πόλη.

(Κάτι από τη γιορτή λήξης τον Ιούνιο του 2013…

Θ’ ακολουθήσουν κι άλλα…)