Αγαπητοί γονείς, όπως ανακοίνωσε  η υπουργός Παιδείας, από τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και για δύο εβδομάδες αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία των δομών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα. Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία παραμένουν κλειστά, όπως και τα Γυμνάσια και τα Λύκεια της χώρας, μέχρι και τις 27 Νοεμβρίου.Όλο το προηγούμενο διάστημα προσπαθήσαμε να εφαρμόσουμε όσο καλύτερα γίνεται τα πρωτόκολλα υγείας και τα παιδιά έδειξαν μεγάλη συνέπεια και υπευθυνότητα, φορώντας τις μάσκες τους και πλένοντας τα χέρια τους τακτικά. Δυστυχώς τώρα θα πρέπει να επικοινωνούμε μέσα από τις οθόνες των υπολογιστών. Η δια ζώσης όμως εκπαίδευση δεν μπορεί να αντικατασταθεί με καμία οθόνη. Παρόλα αυτά τα παιδιά έχουν έναν μοναδικό τρόπο να προσαρμόζονται. Οφείλουμε να τους βοηθήσουμε και  να τους το κάνουμε όσο γίνεται πιο εύκολο. Από την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου η επικοινωνία με τους μικρούς μαθητές μας θα γίνεται χωρίς μάσκα μεν, αλλά  εξ αποστάσεως… Οι εκπαιδευτικοί θα καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να  κρατήσουμε ζωντανή την επαφή με τα παιδιά!!!

Καλή δύναμη σε όλους!!!

ΑΠΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ