1ο δια ζώσης εργαστήριο Συμμετοχικού Σχεδιασμού από την Commonspace στο σχολείο μας

Το 1ο δια ζώσης εργαστήριο Συμμετοχικού Σχεδιασμού από την Commonspace με σκοπό τη συμμετοχή των πολιτών των Σεπολίων στη λήψη των αποφάσεων για τη διαχείριση του δημοσίου χώρου και του αστικού περιβάλλοντος πραγματοποιήθηκε στο 53ο ΓΕΛ Αθηνών στις 29 Ιανουαρίου 2020 με ιδιαίτερη επιτυχία.

Χάρη στην άρτια οργάνωση των ειδικών της Commonspace, μαθητές (νυν και πρώην!) του σχολείου μας, καθώς και πολίτες της συνοικίας συζήτησαν, πρότειναν και σχεδίασαν λύσεις για προβλήματα αστικού περιβάλλοντος με επίκεντρο το οικόπεδο της παλαιάς φελλοποιίας Κοροπούλη για το οποίο η Commonspace επεξεργάζεται το συμμετοχικό σχέδιο ανάπλασης.

Στο πλαίσιο της συνεργασίας μας με την Commonspace η απόφοιτος του σχολείου μας και μέλος της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο μας επί 3 χρόνια, Ελεάνα Παρασκευοπούλου παρουσίασε στην αρχή της εκδήλωσης την εξαιρετική εργασία της για την ανάπλαση του γειτνιάζοντος οικοπέδου “Βότρυς”.