Σχολικός Εκφοβισμός – Δράσεις Β΄ Τάξη!

Με δράσεις ευαισθητοποίησης κατά του σχολικού εκφοβισμού κύλησε η εβδομάδα. Στην τάξη συζητήσαμε και παρακολουθήσαμε ένα animation με τίτλο “Είναι σχολικός εκφοβισμός;”

Το βίντεο αποσαφηνίσει με επάρκεια και καταλλήλως για την ηλικία των μαθητών, τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός και πώς τον διακρίνω από μια απλή παρεξήγηση που μπορεί να συμβεί στο σχολείο. Επίσης αναφέρεται στα είδη του σχολικού εκφοβισμού και ποιοι είναι οι εμπλεκόμενοι κάθε φορά. Σε κάθε περίπτωση ενημερώνουμε και ζητάμε βοήθεια από τον εκπαιδευτικό. Σύνθημά μας ” Όχι βία στο σχολείο”.

Στη Γυμναστική η κ. Μαίρη μας έκανε διάφορα παιχνίδια κατά της σχολικής βίας και γράψαμε συνθήματα στο προαύλιο

” ΟΧΙ ΒΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ “

received 2652356278240164  received 915914256269082 received 871493334086771

Στη Θεατρική Αγωγή η κ. Αφροδίτη μας μοίρασε τους ρόλους του θύματος, του θύτη και του παρατηρητή καλλιεργώντας μας την ενσυναίσθηση.