“28η Οκτωβρίου”

Αυτή την εβδομάδα ασχοληθήκαμε με τον εορτασμό της 28 Οκτωβρίου. Παίξαμε “παιχνιδόλεξο” με το γράμμα Οο, αναγνωρίσαμε το γράμμα σε λεξούλες (όχι, Οκτώβριος) και κάναμε και μια εργασία λεπτής κινητικότητας. Μιλώντας για πόλεμο και ειρήνη φτιάξαμε το σήμα της ειρήνης με τις παλάμες μας, διαβάσαμε το κανόνι της ειρήνης και αποφασίσαμε να κάνουμε το δικό μας περιστέρι. Μάθαμε τον εθνικό μας ύμνο και υψώσαμε την σημαία μας κάνοντας παρέλαση στην αυλή του σχολείου μας. Ακόμη στο ολοήμερο τμήμα δείξαμε  εικόνες για τον πόλεμο και την ειρήνη τις οποίες  τα παιδιά κλήθηκαν να ταξινομήσουν στην σωστή κατηγορία (Μαθηματικά). Στη συνέχεια έγραψαν την κατάλληλη λέξη για κάθε εικόνα (Γλώσσα). Μετά απ’ όλα αυτά δώσαμε στα παιδιά την δυνατότητα να εκφραστούν ελεύθερα ζωγραφίζοντας εικόνες για το τι σημαίνει για αυτά πόλεμος και ειρήνη. Στην ενότητα της Γλώσσας κατασκεύασαν τη λέξη ΟΧΙ χρησιμοποιώντας φασόλια  εξασκώντας συγχρόνως και την λεπτή τους κινητικότητα.

image14 1 image13 2 image12 2 image11 1 1 image10 2 1 image9 2 1 image8 2 1 image6 1 2 image7 2 1 image5 2 1 image4 2 1 image2 2 2 image1 2 1 image0 2 2

Τμήμα 3 ο & Ολοήμερο
Αμαλία Βόσικα