17 Νοεμβρίου 2021

17 11 2021 1

Σαράντα οχτώ χρόνια μετά το Πολυτεχνείο ζει, για να μας θυμίζει ότι η αξιοπρέπεια, η ελευθερία, η δημοκρατία, ο άνθρωπος τελικά βρέθηκαν πάνω από τον φόβο.

Σαράντα οχτώ χρόνια μετά την εξέγερση του Πολυτεχνείου, το μήνυμα

ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ- ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

παραμένει επίκαιρο, δεν ξεθωριάζει.

Το Σχολείο μας συμμετέχει σήμερα ενεργά στις εκδηλώσεις μνήμης τιμώντας όσους δίδαξαν με το παράδειγμά τους και θυσίασαν την ίδια τους τη ζωή στον αγώνα για μόρφωση και δημοκρατία.

Το σχολείο μας, πιστό «τοῖς κείνων ῥήμασι» πραγματοποίησε αφιερώματα στην επέτειο σε κάθε τμήμα ξεχωριστά.

Ωστόσο οι μαθητές των δύο τμημάτων της Στ’ , με ευθύνη και επιμέλεια των εκπαιδευτικών τους, Σουλτάνας Κόκοτα και Αθανάσιου Ξανθόπουλου αλλά και με τη συμπαράσταση της δασκάλας των εικαστικών Αικατερίνης Κούπα και του μουσικού Ιωάννη Φιλιππουπολίτη παρουσίασαν ένα καταπληκτικό δρώμενο στην αυλή του σχολείου, τηρώντας τα υγειονομικά πρωτόκολλα. Στη συνέχεια, δάσκαλοι και μαθητές διαδήλωσαν στους δρόμους της γειτονιάς και στην πλατεία των Αγίων Αναργύρων τραγούδησαν τραγούδια σχετικά με την Επέτειο. Την εκδήλωση στην πλατεία παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών της Στ΄ και διερχόμενοι πολίτες.

17 11 2021α