Εκπαιδευτική εκδρομή

Μάι 201129

Στις 26 Μαΐου 2011 οι μαθητές των Α΄, Β΄και Γ΄ τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το πάρκο αναψυχής  Ιπποκάμηλος και αφού ξεναγήθηκαν στο ζωολογικό κήπο , διασκέδασαν στους ειδικά διαμορφωμένους χώρους.

Την ίδια μέρα οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων πραγματοποίησαν μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Μεσολόγγι. Επισκέφθηκαν το Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου και συγκεκριμένα το τμήμα Υδατοκαλλιεργειών και ξεναγήθηκαν στα ενυδρεία με τα τροπικά ψάρια. Επισκέφθηκαν το Πάρκο των Ηρώων όπου είδαν τα μνημεία και τους τάφους των ηρώων της εξόδου. Εκεί οι μαθητές της Στ΄ τάξης ενημέρωσαν τους υπόλοιπους μαθητές για το χρονικό της εξόδου και για τα βιογραφικά στοιχεία κάποιων ηρώων. Στη συνέχεια οι μαθητές περπάτησαν μέχρι την κεντρική πλατεία του Μεσολογγίου όπου βρίσκεται Μουσείο Ιστορίας και Τέχνης και θαύμασαν τους πίνακες που αφορούν την ιστορία της πόλης. Συνέχισαν την περιήγηση στην πόλη του Μεσολογγίου με έναν περίπατο στους δρόμους της πόλης και μια επίσκεψη στα πατρογονικά σπίτια των Κωστή Παλαμά και Χαρίλαου Τρικούπη. Έπειτα μπήκαν στα λεωφορεία, πέρασαν από τις αλυκές της λιμνοθάλασσας και μετά από μια σύντομη ενημέρωση για τη λειτουργία των αλυκών κατέληξαν σε ένα παραλιακό ταβερνάκι για φαγητό και ξεκούραση.