Webinar για γνωριμία με τα Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+

Σχετ.:

1. Οι παρ. 1 & 2 του άρθρου 17 του ΠΔ 79/2017, «Οργάνωση και Λειτουργία των Νηπιαγωγείων και Δημοτικών Σχολείων της χώρας», όπως τροποποιήθηκε και ισχύει (Ν. 4559/18)
  2. Οι διατάξεις της περ. θ΄, της παρ.3 του άρθρου 3, της υπ’αριθμ.158733/ΓΔ4 Υ.Α.(ΦΕΚ 4299/27-09- 2018τ.Β’)
  3. Το έγγραφο με Αρ. Πρωτ.: 103742/Ε3/26-08-2021 του ΥΠΠΑΙΘ
  4. Η υπ’ αριθμ. Πράξη 15η /13-10-2022 της Ολομέλειας του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ Αττικής και σύμφωνα με την 15η/13.10.2022 Πράξη της Ολομέλειας σας ενημερώνουμε ότι οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου κλ. ΠΕ60 Νηπιαγωγών του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ Αττικής,, Παρασκευή Φώτη, Μαρία Βουβούση στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους και της προσπάθειας στήριξης του εκπαιδευτικού έργου προσκαλούν τις/τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων επιστημονικής και παιδαγωγικής ευθύνης τους, σε εξ αποστάσεως προαιρετικό επιμορφωτικό webinar με θέμα :

«Γνωριμία με τα Ευρωπαϊκά προγράμματα επαγγελματικής ανάπτυξης εκπαιδευτικών Erasmus+»

Στο συγκεκριμένο διδακτυακό webinar θα γίνει η εισαγωγή βήμα – βήμα στη δημιουργία ενός Eυρωπαϊκού έργου Erasmus+  με στόχο την ενδυνάμωση του ευρωπαϊκού χαρακτήρα της εκπαίδευσης και την προώθηση του διαλόγου των πολιτισμών.

To       webinar      θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex την Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022 ώρα 18:30-20:00 στον σύνδεσμο

Για τη συμμετοχή σας  θα προηγηθεί   δήλωση ενδιαφέροντος στο link που ακολουθεί έως την Τρίτη 25  Οκτωβρίου2022.

Εισηγήτρια

Άννα Μαγκιώση ,Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού Τρικάλων.

Η κυρία Μαγκιώση έχει χρόνια εμπειρίας σε διάφορα καινοτόμα προγράμματα (μεταξύ άλλων, ευρωπαϊκά Comenius, Erasmus και e-Twinning). Διετέλεσε υπεύθυνη Ευρωπαϊκών προγραμμάτων και προωθήτρια του προγράμματος Comenius  Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας  εκπαίδευσης Νομού Τρικάλων επί σειρά ετών και συμμετείχε ως εκπρόσωπος του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών σε διεθνή συνέδρια επαφών . Είναι ενεργό βραβευμένο μέλος και εμψυχώτρια της e-Twinning κοινότητας , coach των eTwinning εβδομάδων  με μεγάλη εμπειρία στη διαχείριση πολυεταιρικών ευρωπαϊκών σχολικών και στρατηγικών  συμπράξεων και  e-Τwinning προγραμμάτων ενώ έχει τιμηθεί με εθνικά κι ευρωπαϊκά  βραβεία (e-twinning Quality labels ,Education leader awards, Bravo schools κα). Είναι επίσης,  Scientix ambassador  από το  Μάρτιο του 2022.

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου κλ. ΠΕ60 Νηπιαγωγών

Μαρία Βουβούση       Παρασκευή Φώτη

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Νηπιαγωγών. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.