Πρόσκληση σε ημερίδα για τα νέα Προγράμματα Σπουδών στα Μαθηματικά

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

οι Συντονίστριες και οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ03 Μαθηματικών: Ανεστόπουλος Κωνσταντίνος ΠΕΚΕΣ Στερεάς Ελλάδας, Ανταμπούφης Νικόλαος ΠΕΚΕΣ Αν. Μακεδονίας Θράκης, Αργύρης Δημήτρης 5ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, Βενάρδος Παντελής 3ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας, Γεωργιόπουλος Γεώργιος ΠΕΚΕΣ Πελοποννήσου, Γληνού Κατερίνα 1ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, Δαργινίδου Λεμονιά, ΠΕΚΕΣ Αν. Μακεδονίας Θράκης, Ευαγγελόπουλος Αναστάσιος 2ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας, Κανέλλος Ιωάννης ΠΕΚΕΣ Κρήτης, Καλυκάκης Δημήτριος ΠΕΚΕΣ Κρήτης, Καλφοπούλου Κατερίνα 1ο ΠΕΚΕΣ Βορείου Αιγαίου, Καμπούκος Κυριάκος 1ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, Καραγιάννης Ιωάννης, 2ο ΠΕΚΕΣ Ν. Αιγαίου, Κοκκαλιάρη Μαγδαληνή,  3ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, Κοταρίνου Παναγιώτα  2ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, Κουκουλάκης Χαράλαμπος  1ο ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας, Μπαλαμπανίδου Ζαφείρα  ΠΕΚΕΣ Δυτικής Μακεδονίας, Νάκος Κωνσταντίνος ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, Ξαρχάκου Νικολέττα ΠΕΚΕΣ Πελοποννήσου, Πάλλα Μαρίνα  1ου ΠΕΚΕΣ Ιονίων Νήσων, Παναγιώτου Κωνσταντίνος  ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας, Χατσίδου Αφροδίτη ΠΕΚΕΣ Ηπείρου διοργανώνουμε ημερίδα, με θέμα:

«Η Φιλοσοφία των νέων Προγραμμάτων Σπουδών στα Μαθηματικά»

Ομιλητές της ημερίδας θα είναι:

Ο κ. Σακονίδης Χαράλαμπος, Μαθηματικός, Καθηγητής ΠΤΔΕ του Δ.Π.Θ. και

ο κ. Ζαχαριάδης Θεοδόσιος, Ομότιμος Καθηγητής του Τμ. Μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α.

Στη συνάντηση αυτή θα έχουμε την ευκαιρία να κατανοήσουμε τον προσανατολισμό του νέου ΠΣ, καθώς και τις αλλαγές που αυτό θα φέρει. Οι αλλαγές αφορούν στο περιεχόμενο των σχολικών μαθηματικών αλλά κυρίως στο μαθησιακό περιβάλλον και στις διδακτικές πρακτικές με τις οποίες οφείλουμε να προσεγγίσουμε τις γνώσεις, τις σκέψεις και τις αξίες της μαθηματικής επιστήμης που αυτό προτάσσει.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί:

την Κυριακή, 8 Μαΐου 2022 και ώρες 11.00-13:30,

στον παρακάτω σύνδεσμο:

Και θα μεταδοθεί από το κανάλι του ΠΕΚΕΣ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Ακολουθεί το πρόγραμμα της ημερίδας:

11:00- «Νέα Προγράμματα Σπουδών για τα Μαθηματικά στην Αθμια και Βθμια εκπαίδευση: Προσβλέπτοντας σε μια μαθηματική εκπαίδευση που συν-περιλαμβάνει και ενδυναμώνει όλους τους μαθητές -μελλοντικούς πολίτες», Σακονίδης Χαράλαμπος, Μαθηματικός, Καθηγητής ΠΤΔΕ του Δ.Π.Θ.
-13:00 «Νέο Πρόγραμμα Σπουδών για τα Μαθηματικά στο Λύκειο: Μαθηματική

γνώση για όλες κι όλους και μαθηματική γνώση για υποψηφίους θετικού Προσανατολισμού –  μια δύσκολη πρόκληση», Ζαχαριάδης Θεοδόσιος, Ομότιμος Καθηγητής του Τμ. Μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α.

13:00-13:30 Ερωτήσεις και Συζήτηση
Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Μαθηματικά. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.