Πρόσκληση συμμετοχής σε επιμορφωτικό διαδικτυακό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06)

TECH IT ENGLISH II

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής σας ενημερώνουμε ότι η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου  Αγγλικής Γλώσσας (Κλ.ΠΕ06) κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου διοργανώνει το 2ο Μέρος του διαδικτυακού επιμορφωτικού σεμιναρίου για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) των Δ/νσεων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, που θα πραγματοποιηθεί μέσω CISCO WEBEX Meetings, την Τετάρτη, 02 – 03 – 2022, κατά τις ώρες 18:00-20:00. Το θέμα του ιστοσεμιναρίου είναι:

TECH IT ENGLISH”. PART II

Αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων στη ξενόγλωσση τάξη. Καλές Πρακτικές.

Σκοπός του ιστοσεμιναρίου είναι η παρουσίαση χρήσιμων ψηφιακών εργαλείων για τη διδασκαλία της ξένης γλώσσας και καλών πρακτικών για διάχυση με τη χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, από συναδέλφους εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας των Δ/νσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (ΠΕ06)  Δ΄ Αθήνας.

Τις εισηγήσεις στο διαδικτυακό σεμινάριο θα κάνουν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί ΠΕ06:

Μαρία Ανδριτσοπούλου, ΣΕΕ ΠΕ06

(Εισαγωγή / Σχόλια)

Ειρήνη Αρναούτη. Εκπαιδευτικός ΠΕ06 στο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης. (“MA in Literature  : Literary Translation & Comparative Literature” του University of Essex,

U.K., “MA in Education & Technology” του UCL, U.K.  – “PhD in Media Education” του Institute of Education, University of London,

U.K. – Μέλος Ομάδας εκπόνησης Προγραμμάτων Σπουδών για τα ΓΕΛ στο ΙΕΠ):

Say it with a WordCloud”.

Μαρία Λογγινίδου. Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώασας  ΠΕ06 – 11o Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου (M.A. Applied Linguistics- University of Warwick, M.Ed. Πληροφορική στην Εκπαίδευση – ΠΤΔΕ-ΕΚΠΑ, Επιμορφώτρια Β΄ Επιπέδου στις ΤΠΕ):

“Animate your presentations-Δημιουργώντας με το  Powtoon”

Χριστίνα Δρακοπούλου, Εκπαιδευτικός ΠΕ06 – Πρότυπη Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, M.Ed TESOL/Linguistics στο ΕΑΠ – Επιμορφώτρια  Β΄ Επιπέδου

“Μετατροπή παρουσίασης σε βίντεο με ομιλία”

Ράνια Καπαραλιώτη. Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας (4ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου –  MA in Creative Writing):

” Νetboard.me: ένα προσαρμόσιμο, ψηφιακό εργαλείο για τη συλλογή και οργάνωση πληροφοριών σε έναν εικονικό χώρο’’

Οι εκπαιδευτικοί Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο επιμορφωτικό σεμινάριο θα πρέπει να συνδεθούν στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση:

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες και οι Προϊσταμένες των σχολικών μονάδων των Διευθύνσεων ΠΕ & ΔΕ Δ΄ Αθήνας να ενημερώσουν έγκαιρα τους εκπαιδευτικούς ΠΕ06 για τη διεξαγωγή της επιμόρφωσης, που είναι προαιρετική.

Με εκτίμηση,

Δρ. Μαρία Ανδριτσοπούλου,

Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) – 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Email: mariandrits@gmail.com

Ιστοσελίδα: https://blogs.sch.gr/andrimaria/

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.