“Σχεδιάζω, Υλοποιώ, Μοιράζομαι: Καλές πρακτικές στη διδασκαλία της Πληροφορικής σε Δημοτικά Σχολεία και Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης”

Οι Συντονιστές/στριες Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) Πληροφορικής από δεκαέξι (16) ΠΕΚΕΣ:
Αν. Μακεδονίας-Θράκης (Γ. Φωτιάδου), 2ο Αττικής (Κ. Μαραγκός), 3ο Αττικής (Κ. Μάλαμας), 4ο Αττικής (Π. Παπαλεωνίδα), 6ο Αττικής (Σ. Ζιώβας), Δυτ. Ελλάδας (Σ. Παπαδάκης), Δυτ. Μακεδονίας (Δ. Τζήμας), Θεσσαλίας (Α. Καπανιάρης), 1ο Κεντρ. Μακεδονίας (Γ. Αλεξούδα), 2ο Κεντρ. Μακεδονίας (Σ. Τζελέπη), 3ο Κεντρ. Μακεδονίας (Ε. Μπαμπαλώνα), 4ο Κεντρ. Μακεδονίας (Γ. Αλεξούδα -Σ.Τζελέπη -Ε. Μπαμπαλώνα), Κρήτης (Γ. Πανσεληνάς), 1ο και 2ο Νοτίου Αιγαίου (Κ. Ζέρβας) και Πελοποννήσου (Ε. Λιακοπούλου),

σας προσκαλούν στην ημερίδα με θέμα: “Σχεδιάζω, Υλοποιώ, Μοιράζομαι:
Καλές πρακτικές στη διδασκαλία της Πληροφορικής”

που θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως τη Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021 ώρες 17:00-20:30.

Πρόκειται για την πρώτη από τρεις προγραμματισμένες ημερίδες παρουσίασης διδακτικών πρακτικών από και προς τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής των δύο βαθμίδων τυπικής και ειδικής εκπαίδευσης.

Εκπαιδευτικοί Πληροφορικής από Δημοτικά Σχολεία και ΣΜΕΑΕ -πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας- θα μοιραστούν μαζί μας τη γνώση και την εμπειρία τους: πρακτικές που εφάρμοσαν και έκαναν το μάθημά τους πιο αποτελεσματικό.

Στόχος μας η διάχυση προτάσεων και πρακτικών που βοήθησαν στη διδασκαλία,
σε όλη την κοινότητα των Πληροφορικών.

Η ημερίδα μας περιλαμβάνει: δύο ομαδικές εισαγωγικές εισηγήσεις -ένα είδος πλαισίου της διδασκαλίας της Πληροφορικής στα Δημοτικά Σχολεία και τις ΣΜΕΑΕ- την τοποθέτηση του επιστημονικά υπεύθυνου για την εκπόνηση του Νέου Προγράμματος Σπουδών ΤΠΕ για το Δημοτικό Σχολείο, κ. Βασίλη Κόμη, και ιδιαίτερα αξιόλογες διδακτικές πρακτικές – παραδείγματα που εφαρμόστηκαν με επιτυχία στην τάξη είτε Δημοτικού Σχολείου είτε σχολικής μονάδας ΕΑΕ.

Σας περιμένουμε!

εκ μέρους της ομάδας διοργάνωσης της ημερίδας,
Γιούλη Παπαλεωνίδα
ΣΕΕ ΠΕ86, 40 ΠΕΚΕΣ Αττικής

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Επιμορφωτικές δράσεις, Καλές Πρακτικές, Πληροφορική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.