Πρόσκληση για την 7η υποστηρικτική – επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών ΠΕ07

ΘΕΜΑ: «7η δράση κύκλου προαιρετικών διαδικτυακών επιμορφωτικών συναντήσεων για εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης»

Αγαπητές/-οί συνάδελφοι,

στο πλαίσιο του κύκλου προαιρετικών επιμορφώσεων με γενικό τίτλο «Diskursive Landeskunde. Von der Theorie zur praktischen Anwendung im Klassenzimmer» (Πολιτισμικές προσεγγίσεις στην Γερμανική γλώσσα, από τη θεωρία στην πρακτική εφαρμογή), οι οποίες έχουν ξεκινήσει ήδη από την προηγούμενη σχολική χρονιά και θα ολοκληρωθούν εντός του τρέχοντος σχολικού έτους, σας ενημερώνουμε για την 7η προαιρετική διαδικτυακή συνάντηση του κύκλου που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης.

Όλες οι δράσεις οργανώθηκαν σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην εκπαιδευτική νομοθεσία (ν. 4547/2018) και την απόφαση της Ολομέλειας του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Πράξη 21/18-12- 2020) και υλοποιούνται σε συνεργασία της Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ 07 Αττικής & Κυκλάδων με έδρα το 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, Αντιγόνη Μ. Ί. Χατζηϊωάννου, με την Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ07 Κρήτης και Δωδεκανήσου με έδρα το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης, Σοφία Γιασσάκη, το Ινστιτούτο Γκαίτε Αθήνας, εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 και άλλους φορείς όπως προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία.

Λεπτομέρειες σχετικά με τη συγκεκριμένη δράση καθώς και τον σύνδεσμο για τις δηλώσεις συμμετοχής σε αυτήν θα βρείτε στον πίνακα που ακολουθεί. Προκειμένου να συμμετάσχετε μπορείτε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας μέχρι την παραμονή της εκδήλωσης.

Ο σύνδεσμος και πληροφορίες για τη σύνδεση στη διαδικτυακή αίθουσα του σεμιναρίου, θα σας αποσταλούν εγκαίρως πριν τη διεξαγωγή του.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Παρακαλούμε πολύ να ελέγχετε προσεχτικά τα στοιχεία σας όταν συμπληρώνετε την φόρμα. Σε περίπτωση λάθους σας εκ παραδρομής στη δήλωση του μέηλ σας, δεν είναι δυνατόν να σας αποσταλεί ο σύνδεσμος σύνδεσης.

Επιπλέον εφιστούμε την προσοχή να δηλώνετε ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΟ για απλούστευση της διαδικασίας.

Η συμμετοχή στις δράσεις είναι προαιρετική χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τις/τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ07.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και την ανταπόκρισή σας.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες να ενημερώσουν τις/τους εκπαιδευτικούς ΠΕ07 των σχολείων τους.

Επισυνάπτεται: Πίνακας με την 7η δράση του επιμορφωτικού κύκλου

Αντιγόνη – Μέλισσα -Ίρις Χατζηϊωάννου Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ07 (Γερμανικής Γλώσσας)

με έδρα το 1ο   Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Α΄ Αθήνας) &

επιστημονική ευθύνη

στα 1ο , 2ο   , 3ο, 4ο, 5ο, 6ο     Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής & στο 1ο     Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου

Ηλεκτρονική δ/νση: melchatzi@sch.gr       mel.chatziioannou@gmail.com

Κύκλος προαιρετικών επιμορφωτικών δράσεων
Τίτλος:

«Πολιτισμικές προσεγγίσεις στη Γερμανική γλώσσα, από τη θεωρία στην πρακτική εφαρμογή» Διοργάνωση – Συντονισμός

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 Σοφία Γιασσάκη

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 Αντιγόνη-Μέλισσα-Ίρις Χατζηϊωάννου

α/α Επιμορφωτές

&

Φορείς συνδιοργάνωσης

Τίτλος Συμμετέχοντες

Συμμετέχουσες

Χρόνος διεξαγωγής
Αντιγόνη Μ. Ί. Χατζηϊωάννου «Deutsch lernen mit Filmen» Εκπαιδευτικοί Σύγχρονα Παρασκευή, 19 Νοεμβρίου

Ώρες διεξαγωγής

Στη συνέχεια:

Ασύγχρονα:

2 διδακτικές ώρες

Αξιοποιώντας το υλικό της επιμόρφωσης θα κληθείτε να υλοποιήσετε δικό σας διδακτικό σενάριο στην τάξη καταθέτοντας στη

συνέχεια ανατροφοδοτικές παρατηρήσεις σε φύλλο

εργασίας.

δρά ση Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 (Αττικής και Κυκλάδων)

«Μαθαίνοντας Γερμανικά μέσα από Ταινίες»

Α/θμιας &

Β/θμιας

Εκπαίδευσης κλ.

ΠΕ07

Σοφία Γιασσάκη αρμοδιότητας
Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 (Κρήτης & όλων των
Δωδεκανήσου)

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την

ΠΕ.Κ.Ε.Σ. της

Αττικής, Κρήτης,

Camilla Badstübner-Kizik Πέμπτη, 18 Νοεμβρίου – 21:00: Νοτίου Αιγαίου
Πανεπιστήμιο Adam-Mickiewicz T6Z9yX9
Πόζναν – Πολωνία
Ινστιτούτο για εφαρμοσμένη
γλωσσολογία
Τμήμα Μέσων και Πολιτισμού
Επιστημονικό τμήμα του
Ινστιτούτου Γκαίτε Αθήνας

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Γερμανικών, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.