19/10/21 “Διεθνείς πρακτικές ένταξης: Προκλήσεις και προοπτικές”

Προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί γενικής και ειδικής αγωγής & εκπαίδευσης Π.Ε. & Δ.Ε. Δ΄ Αθήνας, να συμμετάσχουν στην επιμορφωτική τηλεδιάσκεψη, με τίτλο:

– “Διεθνείς πρακτικές ένταξης:  Προκλήσεις και προοπτικές”-

Η συγκεκριμένη συνάντηση θα διεξαχθεί μέσω της πλατφόρμας WebEx cisco, Τρίτη 19 Οκτωβρίου και ώρες 06:00 μ.μ. έως 08:00 μ.μ. Σύνδεσμος της ηλεκτρονικής συνάντησης:

Επιπλέον, ορίζεται ως μη υποχρεωτική και είναι ανοιχτή στο σύνολο της σχολικής κοινότητας.

Σύντομη περιγραφή επιμόρφωσης

Αντλώντας από τη διεθνή έρευνα, θα παρουσιαστούν οι βασικές αρχές της ένταξης και  αποτελεσματικές  πρακτικές  στην τάξη  με τις οποίες επιχειρείται η εφαρμογή της ενταξιακής εκπαίδευσης σε διάφορες χώρες. Παράλληλα θα τεθούν προκλήσεις και  δυνατότητες που αναδύονται κατά το εγχείρημα προώθησης της ενταξιακής φιλοσοφίας και προοπτικής.

Ομιλήτριες θα είναι, καταξιωμένες επιστήμονες του χώρου της Ειδικής Παιδαγωγικής,

Δρ Έλενα Π. Σουκάκου, Επίτιμη Επιστημονική Συνεργάτης (Honorary Research Fellow), Σχολή Επιστημών της Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο του Roehampton, Ηνωμένο Βασίλειο.

Δρ Μαρία Γελαστοπούλου, Σύμβουλος Α΄ Ειδικής & Ενταξιακής Εκπαίδευσης, Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Η συγκεκριμένη συνάντηση γίνεται σε συνεργασία με το σύνολο των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου.

Ο Συντονιστής Ε.Ε. ΕΑ & ΕΕ

4Ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Αδριανός Γ. Μουταβελής

Δάσκαλος στην Ειδική Εκπαίδευση

afisa.Gel.19.10.21

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Ειδική Αγωγή, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.