Παρασκευή 14/05/21, Διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για τους/ τις εκπαιδευτικούς Θεατρικής Αγωγής ΠΕ91 – ΠΕ91.01 και ΠΕ91.02 «Βιντεοσκόπηση και Επεξεργασία βίντεο στη θεατρική αγωγή: παραδείγματα, προτάσεις, συμβουλές»

Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) Θεατρικής Αγωγής Παναγιώτα (Νάγια) Μποέμη διοργανώνει διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο για τους/τις εκπαιδευτικούς Θεατρικής Αγωγής ΠΕ 91 (ΠΕ 91.01 και ΠΕ 91.02) των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης – γενικής και ειδικής αγωγής, και του Μουσικού Σχολείου Αλίμου, αρμοδιότητας 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, με θέμα: «Βιντεοσκόπηση και Επεξεργασία βίντεο στη θεατρική αγωγή: παραδείγματα, προτάσεις, συμβουλές»

Το διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο θα υλοποιηθεί την Παρασκευή 14/05/21, ώρα 17.30-20.30 μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων Webex, στον σύνδεσμο https://minedu-secondary.webex.com/meet/panboemi.

Το  σεμινάριο  υλοποιείται  στο  πλαίσιο  της  οργάνωσης  του  «Διαδικτυακού  Φεστιβάλ  Θεατρικής  Αγωγής», που περιλαμβάνει  web  και  βιντεοσκοπημένες θεατρικές δράσεις.

Εισηγήσεις:

Χρήστος Θεοχαρόπουλος, Θεατρολόγος – Ηθοποιός, 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Η τεχνική του stop motion – Το “εικονικό” περιβάλλον: Διεξοδική παρουσίαση της τεχνικής stop motion και των επιλογών για μια χαμηλού κόστους παραγωγή. Ιδέες για “εικονικά” περιβάλλοντα.

Δημήτρης Σιούντας, ηθοποιός – σκηνοθέτης – θεατρολόγος, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας

α) Δημιουργία σεναρίου σε μορφή κόμικς.   β) Απόδοση – δραματοποίηση του σεναρίου με τεχνικές θεάτρου σκιών. γ) Βιντεοσκόπηση και επεξεργασία του βίντεο του σεναρίου που δημιουργήθηκε.

Χάρης Παπαεμμανουήλ, Θεατρολόγος – Μουσικός, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης

Παρουσίαση του λογισμικού VSDC και δυνατότητες χρήσης του στα πλαίσια του μαθήματος της θεατρικής αγωγής. Τεχνικές editing οπτικοακουστικό υλικό και καθοδήγηση μαθητών στη διαδικασία κινηματογράφησης

Ισμήνη Σακελλαροπούλου, Θεατρολόγος – Σκηνοθέτης, 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Δραματοποίηση ιστοριών στην τάξη και παραδείγματα στη δημιουργία βιντεοσκόπησης και μικρών ταινιών.

Σοφία Κουτσάκη, Θεατρολόγος – Ηθοποιός – Τραγουδίστρια, 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου

α) Ανάγκες που καλύπτει η δημιουργία μαθητικών ταινιών σε σχέση με το μάθημα της θεατρικής αγωγής. β) Παρουσίαση και στάδια δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους “Η σοκολάτα της ¨Έριδος”.

Μαρία Ανδρ. Σπυροπούλου, Θεατρολόγος – Φιλόλογος, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας

Παρουσίαση της τέχνης του Θεάτρου στον διαδικτυακό χώρο και του ρόλου του/της εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής στη δημιουργία πλαισίου εκπαιδευτικής συνεργασίας διαφορετικών επιστημονικών πεδίων, παιδαγωγικής  και   καλλιτεχνικής επικοινωνίας και έκφρασης.

Η επιμορφωτική δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Θεατρικής Αγωγής των 12 ΠΕ.Κ.Ε.Σ. επιστημονικής ευθύνης.

Σας  ευχαριστούμε  για τη  συνεργασία.

Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, κλ. ΠΕ 91 Θεατρικής Αγωγής

Παναγιώτα (Νάγια) Μποέμη

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Θέατρο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.