Τετάρτη 12 και Πέμπτη 13 Μαΐου 2021. Πρόσκληση σε εκπαιδευτικό διήμερο συμπόσιο

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί να παρακολουθήσουν, εφόσον το επιθυμούν, τη διαδικτυακή διημερίδα, που διοργανώνει το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής, στο πλαίσιο των επιμορφωτικών του δράσεων, με θέμα: «Παιδαγωγικά ρεύματα και παιδαγωγοί: από τη θεωρία στη διδακτική πράξη».

Το συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12 Μαΐου 2021 και ώρες 18.15–21.00 στον σύνδεσμο:

https://minedu-primary2.webex.com/minedu-primary2/j.php?MTID=m1e9d2caf86f3c7f4c75e2de575c59820

και την Πέμπτη 13 Μαΐου 2012, ώρες 18.15-21.00 στον σύνδεσμο:

https://minedu-secondary2.webex.com/minedu-secondary2/j.php?MTID=m49dbb9e8fd7a98e3872658012d5767c7

To πρόγραμμα του Συμποσίου  εδώ

Η Οργανωτική Επιτροπή              Ο Οργανωτικός Συντονιστής 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Μαρία Ανδριτσοπούλου ΣΕΕ ΠΕ06                                  Νικόλαος Καμήλος

Κων/νος  Θεριανός ΣΕΕ ΠΕ78

Δημήτριος Καλαϊτζίδης ΣΕΕ Αειφορίας

Νικόλαος Καμήλος ΣΕΕ ΠΕ70

Ιωάννα Καμπούρμαλη ΣΕΕ ΠΕ70

Ευσταθία Χριστοπούλου ΣΕΕ ΠΕ70

Αγγελική Χρονοπούλου ΣΕΕ ΠΕ02

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ  4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

 

«Παιδαγωγικά ρεύματα και παιδαγωγοί: από τη θεωρία στη διδακτική πράξη»

Τετάρτη, 12 Μαΐου 2021 και Πέμπτη,  13 Μαΐου 2021

18.15 – 21.00

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

  

1η μέρα, Τετάρτη, 12 Μαΐου 2021

Έναρξη: 18.15 – 18.25

18.25- 18.40  «Πλάτωνας»

 Ανδριτσοπούλου Μαρία, ΣΕΕ κλ. ΠΕ06

18.40- 18.55 «Αριστοτέλης» 

  Λινάρδος Νικόλαος, ΣΕΕ κλ. ΠΕ02 

18.55- 19.10 «Γιόχαν Χάινριχ Πεσταλότσι» 

Καμήλος Νικόλαος, ΣΕΕ κλ. ΠΕ70

19.10- 19.25 «Φρήντριχ Βίλχελμ Όγκουστ Φρέμπελ» 

Χατζηϊωάννου Αντιγόνη- Μέλισσα- Ίρις, ΣΕΕ κλ. ΠΕ07

19.25- 19.40 «Λασκαρίδου- Χριστομάνου Αικατερίνη» 

Καμπούρμαλη Ιωάννα, ΣΕΕ κλ. ΠΕ70 & Νικολούδη Τριανταφυλλιά, ΣΕΕ κλ. ΠΕ60 

19.40- 20.00

 

«Μαρία Μοντεσσόρι – Καρλ Ορφ» 

Ζουγανέλη Άννα, ΣΕΕ κλ. ΠΕ70  &  Ανδρέου Έλενα, ΣΕΕ κλ. ΠΕ79 

20.00- 20.15  «Αντόν Σεμιόνοβιτς Μακάρενκο» 

  Χριστοπούλου Ευσταθία (Έφη), ΣΕΕ κλ. ΠΕ70 & Χρονοπούλου Αγγελική (Γιούλη), ΣΕΕ κλ. ΠΕ02

20.15- 20.30  «Λεβ Σεμιόνοβιτς Βιγκότσκι» 

  Μακρή Δήμητρα, ΣΕΕ κλ. ΠΕ80

20.30- 20.50  «Σελεστέν Φρενέ  – Φερνάν Ουρί» 

    Παπαδόπουλος Χαράλαμπος, ΣΕΕ κλ. ΠΕ70 

20.50- 21.00   Ερωτήσεις-Συζήτηση
2η μέρα, Πέμπτη, 13 Μαΐου 2021

Έναρξη: 18.15 – 18.25

18.25- 18.40 «Δημήτρης Γληνός» 

  Θεριανός Κώστας, ΣΕΕ κλ. ΠΕ78

18.40- 18.55 «Μίλτος Κουντουράς»

Καλαϊτζίδης Δημήτρης, ΣΕΕ Εκπαίδευσης για την Αειφορία

18.55- 19.10 «Ρόζα Ιμβριώτη» 

Σαμουηλίδου Ευδοκία (Κική), ΣΕΕ κλ. ΠΕ11

19.10- 19.25 «Αλεξάντερ Σάδερλαντ Νηλ» 

Μποέμη Παναγιώτα (Νάγια), ΣΕΕ κλ. ΠΕ91

19.25- 19.40 «Κάρλ Ρότζερς» 

Μπουλάκη Αρχόντω (Άντα), ΣΕΕ κλ. ΠΕ81

19.40- 20.00 «Χάουαρντ Γκάρντνερ – Ντάνιελ Γκόλμαν» 

Κοντογεωργίου Ασημίνα, ΣΕΕ κλ. ΠΕ04

20.00- 20.15 «Ντόναλντ Μάλεϋ» 

Χονδρογιάννης Ελευθέριος, ΣΕΕ κλ. ΠΕ84

20.15- 20.30 «Σίμορ Πάπερτ» 

 Παπαλεωνίδα Παναγιώτα (Γιούλη), ΣΕΕ κλ. ΠΕ86

20.30- 20.45 «Λόρα Χιλλ Τσάπμαν» 

Σοφρά Βασιλική, ΣΕΕ κλ. ΠΕ08

20.45- 21. 00  Συζήτηση – Ερωτήσεις

 

 

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.