3η δράση κύκλου προαιρετικών διαδικτυακών επιμορφωτικών συναντήσεων για εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί κλ. ΠΕ 07 να παρακολουθήσουν, εφόσον το επιθυμούν, την 3η προαιρετική δράση που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης και υλοποιείται στο πλαίσιο του Α’ μέρους κύκλου προαιρετικών επιμορφώσεων με γενικό τίτλο «Diskursive Landeskunde. Von der Theorie zur praktischen Anwendung im Klassenzimmer» (Πολιτισμικές προσεγγίσεις στην Γερμανική γλώσσα, από τη θεωρία στην πρακτική εφαρμογή), η οποία θα υλοποιηθεί στις 12 Απριλίου 2021, ώρες διεξαγωγής 18:00 – 20:30. Λεπτομέρειες σχετικά με την 3η δράση με τίτλο «Πολιτισμικές προσεγγίσεις στη Γερμανική γλώσσα μέσα από επιλεγμένα ψηφιακά εργαλεία και σταθμούς μάθησης» θα βρείτε στον πίνακα που ακολουθεί.

Όλες οι δράσεις οργανώθηκαν σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην εκπαιδευτική νομοθεσία (ν. 4547/2018) και την απόφαση της Ολομέλειας του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Πράξη 6η / 01-04-2021) και υλοποιούνται σε συνεργασία της Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ 07 Αττικής & Κυκλάδων με έδρα το 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, Αντιγόνη Μ. Ί. Χατζηϊωάννου, με την Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ07 Κρήτης και Δωδεκανήσου με έδρα το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης, Σοφίας Γιασσάκη, το Ινστιτούτο Γκαίτε Αθήνας, εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 και άλλους φορείς όπως προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία.

Οι συναντήσεις διεξάγονται διαδικτυακά και κατά περίπτωση περιλαμβάνουν σύγχρονη και ασύγχρονη δραστηριότητα, εισηγήσεις, εργαστήρια, εφαρμογή, αναστοχασμό και ανατροφοδότηση.

Προκειμένου να συμμετάσχετε στην 3η διαδικτυακή συνάντηση δηλώσετε σας παρακαλούμε την συμμετοχή σας μέχρι και την Κυριακή, 11/4/2021 συμπληρώνοντας τα στοιχεία σας στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Ο σύνδεσμος και πληροφορίες για τη σύνδεση στη διαδικτυακή αίθουσα του σεμιναρίου, θα σας αποσταλούν εγκαίρως πριν τη διεξαγωγή.

Για τις υπόλοιπες δράσεις του κύκλου θα λαμβάνετε κάθε φορά ξεχωριστή ενημέρωση με τις απαραίτητες πληροφορίες.

Η συμμετοχή στις δράσεις είναι προαιρετική χωρίς οικονομική επιβάρυνση για τις/τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ07.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Παρακαλούμε πολύ να ελέγχετε προσεχτικά τα στοιχεία σας όταν συμπληρώνετε την φόρμα, κυρίως το μέηλ σας. Σε περίπτωση λάθους σας εκ παραδρομής, δε είναι δυνατόν να σας αποσταλεί ο σύνδεσμος σύνδεσης.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και την ανταπόκρισή σας.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες να ενημερώσουν τις/τους εκπαιδευτικούς ΠΕ07 των σχολείων τους.

Επισυνάπτεται: Πίνακας με τις δράσεις τις οποίες περιλαμβάνει το Α’ μέρος του κύκλου επιμορφώσεων. Το Β’ μέρος του κύκλου βρίσκεται υπό διαμόρφωση και θα κοινοποιηθεί εγκαίρως.

Αντιγόνη – Μέλισσα -Ίρις Χατζηϊωάννου

Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ07 (Γερμανικής Γλώσσας)

με έδρα το 1ο Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Α΄ Αθήνας)

&

επιστημονική ευθύνη

στα 1ο , 2ο , 3ο, 4ο, 5ο, 6ο  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής & στο 1ο  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου

Ηλεκτρονική δ/νση:  melchatzi@sch.gr       mel.chatziioannou@gmail.com

Κύκλος προαιρετικών επιμορφωτικών δράσεων (Α’ μέρος)
Τίτλος:

«Πολιτισμικές προσεγγίσεις στη Γερμανική γλώσσα, από τη θεωρία στην πρακτική εφαρμογή»

Διοργάνωση – Συντονισμός

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 Αντιγόνη-Μέλισσα-Ίρις Χατζηϊωάννου

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 Σοφία Γιασσάκη

α/α Επιμορφωτές

&

Φορείς συνδιοργάνωσης

Τίτλος Συμμετέχοντες

Συμμετέχουσες

Χρόνος διεξαγωγής
1η  δράση Αντιγόνη Μ. Ί. Χατζηϊωάννου                       Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 (Αττικής και Κυκλάδων)

Σοφία Γιασσάκη

Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ07 (Κρήτης  & Δωδεκανήσου)

Εκπαιδευτικοί κλ. ΠΕ07 (ολοκλήρωσαν πρόγραμμα LK του Ινστιτούτου Γκαίτε Αθήνας)

Επιστημονικό τμήμα του Ινστιτούτου Γκαίτε Αθήνας

«Σύγχρονες τάσεις στη διδασκαλία του πολιτισμού, τη μεθοδολογία και τη διδακτική, καθώς και στη χρήση νέων τεχνολογιών στο μάθημα των Γερμανικών ως Ξένη Γλώσσα» Εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Τετάρτη 17 & Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2021

18:00  –  20:00

2η   δράση Παιδαγωγική ομάδα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων

«e-LESXI / Δημιουργία Κινηματογραφικής Λέσχης στο Σχολείο»

σχ. έγγραφο έγκρισης: ΥΠΑΙΘ 39676/Δ2/20-3-2020

Εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Σάββατο 27/03/2021

3η  δράση

Εισηγήσεις, εργαστήρια:

Εκπαιδευτικοί ΠΕ07

Χρυσή Τράπαλη

Θωμαή Πέλκα

Βασιλική Τσόπελα

Κατερίνα Δραμουντάνη

Αντ.  Χατζηϊωάννου Σ.Ε.Ε. ΠΕ07    Σοφία Γιασσάκη Σ.Ε.Ε. ΠΕ07

«Πολιτισμικές προσεγγίσεις στη Γερμανική γλώσσα μέσα από επιλεγμένα ψηφιακά εργαλεία και σταθμούς μάθησης» Εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Δευτέρα 12/4/2021

4η  δράση

Εισηγήσεις – εργαστήρια: Dorota Okonska (Πανεπιστήμιο Duisburg-Essen),

Αντ. Χατζηϊωάννου Σ.Ε.Ε. ΠΕ07 Σοφία Γιασσάκη Σ.Ε.Ε. ΠΕ07

«Γλωσσική καλλιέργεια μέσα από πίνακες ζωγραφικής» Εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Τετάρτη 21 & Πέμπτη 22 Απριλίου 2021

5η  δράση

Εισηγήσεις – εργαστήρια:

Bernadett Veress (Ινστιτούτο Γκαίτε Βουδαπέστης)

Αντ. Χατζηϊωάννου Σ.Ε.Ε. ΠΕ07       Σοφία Γιασσάκη Σ.Ε.Ε. ΠΕ07

ΜINΤ (Mathematik/Informatik/

Naturwissenschaft/Technik) – διαθεματικές δραστηριότητες μέσα από το περιοδικό “Lingo macht Mint”

Εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

κλ. ΠΕ07 αρμοδιότητας 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Πέμπτη, 13/5/2021

6η δράση

Εισηγήσεις – εργαστήρια:

Εκπαιδευτικοί ΠΕ07

Ελένη Συμεωνίδου, Αλεξάνδρα Ξανθοπούλου, Αλεξάνδρα Παπαθανασίου

Αντ.  Χατζηϊωάννου Σ.Ε.Ε. ΠΕ07      Σοφία Γιασσάκη Σ.Ε.Ε. ΠΕ07

«Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών: Δράσεις  και Δραστηριότητες» Εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Τρίτη, 1/6/2021

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Γερμανικών, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.