10/4/21 Yλικό Ημερίδας στο πλαίσιο των εορτασμών για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Υλικό ημερίδας

Πατήστε στον ανάλογο ενεργοποιημένο σύνδεσμο.

Εισηγήσεις/Ομιλητές:

Α ΜΕΡΟΣ

«Εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο και διαφορετικότητα»

Γιαννικοπούλου Αγγελική, Καθηγήτρια, ΤΕΑΠΗ, Καποδιστριακού Παν/μίου Αθηνών

ΒΙΒΛΙΟΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

«Ελπίδες και Παγίδες: Ο ρόλος των παιδικών βιβλίων στη Διαπολιτισμική Εκπαίδευση»

Μάγος Κώστας, Αναπληρωτής Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπ/σης,  Παν/μίου Θεσσαλίας

«Όταν δεν υπάρχει ο άλλος…» – Γνωρίζοντας τον εαυτό μας και τους γύρω μας μέσα από δραστηριότητες και κείμενα λογοτεχνίας για παιδιά.

Νίκα Βασιλική, Εκπαιδευτικός, Πρόεδρος Ελληνικού Τμήματος ΙΒΒΥ

«Ταυτότητα και ετερότητα: αναζητώντας τον εαυτό μας μέσα από τα μάτια των άλλων. Λογοτεχνικές αποτυπώσεις της διαλεκτικής σχέσης σε βιβλία για παιδιά της μέσης σχολικής ηλικίας»

Τσιφλίδου Σίσσυ, Εκπαιδευτικός, Δ/ντρια 4ου Δ. Σ. Μοσχάτου

Β ΜΕΡΟΣ
«Παιδικά βιβλία και αναπηρία. Τα διαβάζουμε ή τα φοβόμαστε λίγο;»

Πατρόκλου Λίλα, συγγραφέας παιδικών βιβλίων

Πρόσθετο υλικό:

Παιδικά_και_Εφηβηκά_βιβλία_που_αναφέρονται_άμεσα_ή_έμμεσα_στήν_αναπηρία

Κατάλογος βιβλίων για ενηλίκους που αναφέρονται άμεσα ή έμμεσα στήν αναπηρία 1st edition

«Αναδεικνύοντας τις διαπολιτισμικές έννοιες, μέσα από την ανάγνωση βιβλίων για παιδιά»

Νικολούδη Τριανταφυλλιά, Σ.Ε.Ε. ΠΕ60

«Πώς να φτιάξω μια ιστορία, που δε μοιάζει με καμία!»

Δενεζάκη Λιάνα,   Συγγραφέας – Εικονογράφος, παρέμβαση της Παπαευαγγέλου Έλενας, δασκάλας στο 4ο Δ.Σ. Γλυφάδας, «Εφαρμογή σε Α΄ τάξη του Δημοτικού»

«Σχολική βιβλιοθήκη: μια εμπειρική προσέγγιση για τον ρόλο και τη λειτουργία της στο σύγχρονο εκπαιδευτικό περιβάλλον»

Κορακή Άννα, Εκπαιδευτικός ΠΕ70, Υπεύθυνη Ομίλου Φιλαναγνωσίας στα Ράλλεια Πειραματικά Σχολεία Πειραιά

Δείτε αναλυτικά το έγγραφο πρόσκλησης και το πρόγραμμα:

ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ / ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ  – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Νηπιαγωγών. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.