Διαδικτυακή Επιμορφωτική Συνάντηση Εκπαιδευτικών Δημοτικής Εκπαίδευσης για τα Μαθηματικά

Αγαπητές/ οί συνάδελφοι/ ισσες,

Δείτε εδώ την παρουσίαση του κ. Πήλιουρα και πρόσθετο επιμορφωτικό

21_03_10_Μαθηματικά_προσανατολισμοί_PP

Sense-Making Resources

Την Τετάρτη, 10/03/2021 και ώρα 6.00 μ.μ. – 8.00 μ.μ.  θα πραγματοποιηθεί προαιρετική διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση, για συναδέλφους/ ισσες των τάξεων Γ’, Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ των δημοτικών σχολείων του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής, με θέμα:

Δημιουργώντας μια κοινότητα μάθησης στα Μαθηματικά: Επιθυμητοί προσανατολισμοί για τη συμπερίληψη όλων των μαθητών/τριών

Προσκεκλημένος ομιλητής θα είναι ο κ. Παναγιώτης Πήλιουρας, Δάσκαλος, Μαθηματικός, Σύμβουλος Α΄ ΙΕΠ, στη θέση «Επιμόρφωση & Αξιολόγηση»

Στις επιμορφώσεις θα χρησιμοποιηθεί η πλατφόρμα webex, σύνδεση στο:

Σκοπός και περιεχόμενο της επιμορφωτικής δράσης είναι η ανάδειξη των στόχων και των βασικών προσανατολισμών της μαθηματικής εκπαίδευσης/του μαθηματικού εγγραμματισμού μέσω παραδειγμάτων. Θα συζητηθούν ιδέες/προτάσεις για την προώθηση της κατανόησης των μαθηματικών εννοιών και γενικώς των στόχων της μαθηματικής εκπαίδευσης μέσω επιθυμητών μαθηματικών συζητήσεων και πρακτικών.

Οι Συντονιστές/ στριες Εκπαιδευτικού Έργου

κλ. ΠΕ70 & Ε.Α.Ε.

4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Μαθηματικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.