Πρόσκληση για ενημέρωση Διευθυντών/ντριών & Συμβούλων Σχολικής Ζωής σε θέματα πρόληψης σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ

Στο πλαίσιο των προγραμμάτων πρόληψης στην εκπαίδευση, που υλοποιεί για πάνω από είκοσι χρόνια το Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης και Έγκαιρης Παρέμβασης ΚΕΘΕΑ, εκπονήθηκε από την επιστημονική ομάδα το εγχειρίδιο «Οδηγός για ασφαλή σχολεία», με σκοπό να συμβάλει στην προώθηση των αρχών πρόληψης στη σχολική κοινότητα, μέσω της δημιουργίας ασφαλών δικτύων, καθώς και στην έγκαιρη παρέμβαση και διαχείριση εξαρτητικών και άλλων δυσλειτουργικών συμπεριφορών.

Η εν λόγω ενημέρωση αφορά το νέο αυτό εγχειρίδιο, που εκδόθηκε τον Μάιο του 2020 και αποτελείται από πέντε τεύχη, τα οποία απαρτίζονται από το θεωρητικό μέρος και το γλωσσάρι, καθώς και τρία ακόμη ξεχωριστά μέρη, ένα για κάθε ομάδα της εκπαιδευτικής κοινότητας:  εκπαιδευτικούς, γονείς, μαθητές. Το εγχειρίδιο είναι εγκεκριμένο από το ΙΕΠ και χορηγείται σε εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες του χώρου της πρόληψης κατόπιν εκπαίδευσης.

Έχοντας την πεποίθηση ότι ένα ασφαλές σχολείο λειτουργεί ως θεσμός πρόληψης της βίας, της παραβατικότητας, της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών, καθώς και άλλων εξαρτητικών συμπεριφορών, προσφέροντας ένα υγιές, προστατευτικό περιβάλλον για τους αυριανούς πολίτες, καλούμε τους Διευθυντές και Διευθύντριες, αλλά και τους Συμβούλους Σχολικής Ζωής των σχολείων παιδαγωγικής μας ευθύνης, να παρακολουθήσουν, εφόσον το επιθυμούν, το ενημερωτικό σεμινάριο «Ευαισθητοποίηση στην πρόληψη της βίας, της παραβατικότητας, της χρήσης ουσιών & εξαρτήσεων, με βάση το εγχειρίδιο ”Οδηγός για ασφαλή σχολεία” από το Δίκτυο Υπηρεσιών Πρόληψης και Έγκαιρης Παρέμβασης ΚΕΘΕΑ», προκειμένου να γνωρίσουν τη φιλοσοφία του εγχειριδίου και ενδεχομένως να στελεχώσουν τις ομάδες εκπαιδευτικών που θα συγκροτηθούν στη συνέχεια για 4 τρίωρα βιωματικής εκπαίδευσης. Εκεί θα παρασχεθεί ενδελεχής  πληροφόρηση αναφορικά με τις αρχές και τη μεθοδολογία της πρόληψης, καθώς και με τον ρόλο των Συμβούλων Σχολικής Ζωής σχετικά με αυτή, με στόχο να προάγουν την τεχνογνωσία τους γύρω από την εφαρμογή παρεμβάσεων πρόληψης, ώστε να προβαίνουν στον σχεδιασμό και την υλοποίηση σχετικών προγραμμάτων.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2021 και ώρα 16.0018.00 στον σύνδεσμο: https://minedu-secondary.webex.com/meet/rania1 με ομιλήτριες τις:

Κωνσταντίνα Υφαντή, Ψυχολογία Φ.Π.Ψ, MSc Κοινωνική Ψυχιατρική, Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια, Πιστοποιημένος Σύμβουλος Τοξικοεξάρτησης ΙCRC

Χριστίνα Γώγου, Ψυχολογία Φ.Π.Ψ., Med στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, Σύμβουλος Πρόληψης ICRC, Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

Αιμιλία Μαρκουίζου Γκίκα, ΜΑ, Ψυχολόγος της Εκπαίδευσης, Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια Οικογένειας, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Τοξικοεξάρτησης IC&RC

Οι Συντονιστές/ίστριες Εκπαιδευτικού Έργου 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Μαρία Ανδριτσοπούλου

Δημήτρης Καλαϊτζίδης

Ασημίνα Κοντογεωργίου

Αδριανός Μουταβελής

Ουρανία – Αναστασία Μπελτέ

Βασιλική Σοφρά

Αγγελική Χρονοπούλου

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.