ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΤΗΛΕ-ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ “Πνευματική Ιδιοκτησία και Συγγενικά Δικαιώματα. Εξ αποστάσεως εκπαίδευση και πηγές νόμιμου υλικού»

Αφίσα Τηλεημερίδας

Ο Οργανισμός Πνευματικής Ιδιοκτησίας (ΟΠΙ) και το 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής διοργανώνουν επιμορφωτικό τηλεσεμινάριο την Πέμπτη 22.10.2020, ώρα 17:00 – 18:30.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ

Για την παρακολούθησή της, μέσω της πλατφόρμας Webex Events, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα πρέπει να ακολουθήσουν τις ακόλουθες οδηγίες:

α. Παρακαλούμε να συνδεθείτε με τον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο

Event number:            121 799 4969

Event password:          4pekes

β. Στη συνέχεια μπορείτε να δώσετε όνομα και επίθετο (για να γνωρίζουμε  ποιοι εισέρχονται στην αίθουσα), ένα email και το password*.

γ. ΠΡΟΣΟΧΗ: Να πατήσετε αποκλειστικά μόνο, την επιλογή Join by browser.

* Το Event Number αφορά σε όσους/ες θελήσουν να συνδεθούν από κινητό τηλέφωνο ή tablet.

Τα προσωπικά δεδομένα που θα δοθούν από τους συμμετέχοντες/ουσες θα χρησιμοποιηθούν από τους διοργανωτές μόνο για τους σκοπούς της συνάντησης (σύνδεση) και δεν θα διατεθούν σε κανένα άλλο φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία και για κανένα λόγο.

Το σεμινάριο έχει σκοπό να ενημερώσει τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  σχετικά με θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας καθώς και με τη σημασία του έργου των δημιουργών (συγγραφέων, εικαστικών, φωτογράφων, μουσικοσυνθετών, δημιουργών λογισμικού, κλπ.) και των δικαιούχων συγγενικών δικαιωμάτων (τραγουδιστών, μουσικών, ηθοποιών, εκδοτών, παραγωγών ταινιών και δισκογραφικών εταιρειών).

Ιδιαίτερη βαρύτητα θα δωθεί στη σχέση πνευματικής ιδιοκτησίας και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης,  στις εξαιρέσεις και περιορισμούς της εκμετάλλευσης των έργων που αφορούν στην εκπαίδευση και στη διευρυμένη χρήση ψηφιακού υλικού από το διαδίκτυο. Επιπλέον, θα παρουσιαστούν διαδικτυακές πηγές νόμιμου υλικού για χρήση μέσα στην τάξη.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης με τίτλο «Εκπαιδεύοντας τους νέους και τους καθηγητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Ελλάδας και της Κύπρου για την Πνευματική Ιδιοκτησία». Το πρόγραμμα είναι διακρατικό και χρηματοδοτούμενο από το Γραφείο Διανοητικής Ιδιοκτησίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης (EUIPO).

Το πρόγραμμα αυτό έχει στόχο την ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών σχετικά με τη σημασία της πνευματικής ιδιοκτησίας στη σύγχρονη κοινωνία και το ρόλο της ως καθοριστικού παράγοντα για την προώθηση της δημιουργικότητας και του πολιτισμού.

Την εισήγηση θα πραγματοποιήσει η κα Εύα Μουστάκα, Νομικός ΟΠΙ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με  την πνευματική ιδιοκτησία : www.opi.gr

Για τις δράσεις του ΟΠΙ στον τομέα της εκπαίδευσης αλλά και για υλικό προς χρήση μέσα στην τάξη επισκεφτείτε το : www.copyrightschool.gr

Για  τις σελίδες του ΟΠΙ στο facebook:  https://www.facebook.com/copyrightschool

και στο Instagram:  https://www.instagram.com/copyrightschoolgr/

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ

α. Παρακαλούμε να συνδεθείτε με τον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο

Event number:            121 799 4969

Event password:          4pekes

γ. ΠΡΟΣΟΧΗ: Να πατήσετε αποκλειστικά μόνο, την επιλογή Join by browser.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.