Συναντήσεις Τηλε-συνεργασίας για την «Ψυχική Ανθεκτικότητα και την ενδυνάμωση των Εκπαιδευτικών»

Σας γνωρίζουμε την υλοποίηση επιμορφωτικής συνάντησης μέσω τηλε/διάσκεψης με τους/ις εκπαιδευτικούς των Σχολικών Μονάδων ευθύνης του Ν. Καμήλου και με τους/ις εκπαιδευτικούς των Σχολικών Μονάδων Αγ. Δημητρίου & Αλίμου καθώς επίσης και του 6ου Δ.Σ. Αργυρούπολης και των Ιδιωτικών σχολείων, ευθύνης της Ιωάννας Καμπούρμαλη, ΣΕΕ ΠΕ 70,  την Τετάρτη 20 Μαΐου 2020, ώρα έναρξης 10.00π.μ., με θέμα:

«Ψυχική ανθεκτικότητα και ενδυνάμωση εκπαιδευτικών»

Στην τηλε/διάσκεψη  συμμετέχουν, η Ρ. Κυριαζή, τ. Σχολική Σύμβουλος, Δρ. Κοινωνικής Ψυχολογίας, Συγγραφέας και Ψυχολόγος από το Χαμόγελο του Παιδιού. Η παρακάτω προκαθορισμένη τηλε/διάσκεψη έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν είναι υποχρεωτική για τους εκπαιδευτικούς. Στόχος είναι η ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας και ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών και η ανταλλαγή προτάσεων ενδυνάμωσης στις δύσκολες αυτές συνθήκες.

Η πλατφόρμα που θα χρησιμοποιηθεί για την τηλεδιάσκεψη είναι η προτεινόμενη από το ΥΠΑΙΘ Webex. Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν ήδη εγκατεστημένο το λογισμικό στον υπολογιστή τους.

Επισυνάπτεται ένα αρχείο με οδηγίες συμμετοχής στην τηλεδιάσκεψη.

1. Επισκεφτείτε (από Mozilla Firefox ή Chrome*) τον σύνδεσμο

d93

1. 2. Παρακαλούμε όσους και όσες επιθυμούν να συμμετέχουν να μπουν στο σύνδεσμο με

το ονοματεπώνυμό τους ώστε να είναι εμφανές ποιος/ποια συμμετέχει, με σκοπό να έχουμε

μια αμφίδρομη επικοινωνία. Γράψτε και ένα e-mail

1. Θα σας ζητήσει κωδικό, και θα βάλετε το: rA9tXi2Pc6j
  2. Πατήστε Join Now

Ακολουθήστε πλέον τις κατευθύνσεις στην οθόνη σας

Σημείωση: σε περίπτωση που σας ζητηθεί το Session number αυτό είναι το:   848 781740

Συνδεθείτε 20 λεπτά νωρίτερα τουλάχιστον για να αντιμετωπίσουμε τυχόν δυσκολίες.

Παράλληλα σας υπενθυμίζουμε ότι  στην  ιστοσελίδα του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής  υπάρχει  σχετική σελίδα  που αποσκοπεί στην υποστήριξη – βοήθεια   των ομάδων υποστήριξης των σχολείων και των εκπαιδευτικών για το σχεδιασμό, την υλοποίηση της εξ αποστάσεως (σύγχρονης και ασύγχρονης) εκπαίδευσης η οποία ενημερώνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Βλ. https://blogs.sch.gr/4pekesat/ex-apostaseos-ekpaideysi/.

Παρακαλούνται οι Δ/ντες και Δ/ντριες να ενημερώσουν τους  εκπαιδευτικούς των σχολικών τους μονάδων.

Οργανωτικός Συντονιστής 4ου ΠΕΚΕΣ                                                        Σ.Ε.Ε.  Π.Ε. 70   4ου ΠΕΚΕΣ

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.