Αποτελέσματα μαθητικού λογοτεχνικού διαγωνισμού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής)

Η Επιτροπή Kρίσης του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα «Μένοντας σπίτι…», τον οποίο διοργάνωσε το 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, ευχαριστεί και συγχαίρει όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό. Η συμμετοχή ήταν πολυπληθής (περί τα 200 κείμενα). Συγκεκριμένα, ανά κατηγορία υποβλήθηκαν: 40 Ποιήματα Γυμνασίου,  46 Ποιήματα Λυκείου, 84 Διηγήματα Γυμνασίου και 26 Διηγήματα Λυκείου. Επιπλέον, οι συμμετοχές ήταν, στη μεγάλη πλειονότητά τους, ιδιαίτερα ποιοτικές, γεγονός που κατέστησε πολύ δύσκολο το έργο της Επιτροπής. Μάλιστα, η Επιτροπή εντυπωσιάστηκε από το πλήθος των κατ’ εξοχήν αξιόλογων συμμετοχών στις κατηγορίες Διηγήματα Γυμνασίου και Ποιήματα Λυκείου, μολονότι – είναι αλήθεια – πως στην κατηγορία των διηγημάτων πολλά παιδιά αντιλήφθηκαν εσφαλμένα ότι το ζητούμενο ήταν γενικά ένα πεζογράφημα και όχι ένα κείμενο που εντάσσεται στο συγκεκριμένο είδος του διηγήματος.

Τα βραβεία έχουν ως εξής:

Κατηγορία «Ποίημα Γυμνασίου»

1ο βραβείο: Ευάγγελος Κουμούσης: «Εις ψυχάς», 3ο Γυμνάσιο Μοσχάτου

2ο βραβείο: Θεοδώρα Νικολοπούλου: «Αόρατος εχθρός», Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Το 3ο βραβείο μοιράζονται εξίσου τρία σατιρικά ποιήματα:

Γεώργιος Βασιλείου: «Ο κορονοϊός δάσκαλος;», 3ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

Αικατερίνη Καμπουράκη: «Θέλω να ζήσω», Ιδ. Γυμνάσιο «Νέα Εκπαιδευτήρια Γ. Μαλλιάρα»

Νικόλαος Κυπριωτάκης: «Εν κρίσει Covid 19», Ιδ. Γυμνάσιο «Σχολή Ξενοπούλου».

Κατηγορία «Ποίημα Λυκείου»

1ο βραβείο: Στέλλα Πλευράκη: «Η πανοπλία», Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

2ο βραβείο: Μαρία Άννα Ακρίδα: «Ο χορός των νιάτων», Μουσικό Γυμνάσιο Αλίμου με Λυκειακές Τάξεις

3ο βραβείο εξ ημισείας:

Βασίλειος Καραμπίνης: «Τείχος με δείκτες», 3ο ΓΕ.Λ. Π. Φαλήρου

Κων/νος Παυλόπουλος: «Επίχρυσες ελπίδες», Ιδ. Λύκειο «Νέα Εκπαιδευτήρια Γ. Μαλλιάρα»

Η Επιτροπή, επιπλέον, αποφάσισε, λόγω των πολλών ποιοτικών ποιημάτων, να απονείμει και τους ακόλουθους επαίνους, κατ’ αλφαβητική σειρά:

Πελίνα Σταματάκη: «Το τραπέζι της κουζίνας», Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Ανδρέας Τσουβαλάς: «Έρως της αμαρτίας», Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Αγγελική Χαραλαμποπούλου: «Εσύ κι ο κόσμος», Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

Άννα Χορευτή: «Αναμνήσεις», 1ο ΓΕ.Λ. Αργυρούπολης

Κατηγορία «Διήγημα Γυμνασίου»

1ο βραβείο: Μαρίνα Δράκου: «Μένοντας σπίτι», 8ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης

2ο βραβείο: Παναγιώτα Λύρα: «Τα μανταλάκια», 5ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου

3ο βραβείο εξ ημισείας:

Ειρήνη Γέρμαν: «Η άλλη πλευρά», Ιδ. Γυμνάσιο «Νέα Εκπαιδευτήρια Γ. Μαλλιάρα»

Μαρία Άννα Παϊτοντζή – Ελευθερίου: «Μένοντας σπίτι», Ιδ. Γυμνάσιο «Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης»

Η Επιτροπή αποφάσισε, επίσης, λόγω των πολλών ποιοτικών κειμένων, να απονείμει και τους ακόλουθους επαίνους, κατ’ αλφαβητική σειρά:

Μαρία Βασιλική Δρούλια: «Μένοντας σπίτι», Ιδ. Γυμνάσιο «Λεόντειο Λύκειο Ν. Σμύρνης»

Δημήτριος Κωνσταντάρας: «Μένουμε σπίτι – Δημιουργούμε πολύτιμη φιλία», Ιδ. Γυμνάσιο «Σχολή Ξενοπούλου»

Ειρήνη Μαρία Σεσίλια Λουλακάκη – Μουρ: «Μένουμε σπίτι», 4ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης

Νικόλαος Ιωάννης Πάτρας: «Μένοντας σπίτι», 1ο Γυμνάσιο Π. Φαλήρου

Ανδρέας Σκούπας: «Ο επόμενος Covid 19 – Σκέψεις», Μουσικό Γυμνάσιο Αλίμου

Επίσης, απονέμει ειδικές μνείες στις παρακάτω συμμετοχές μαθητριών Α΄ Γυμνασίου που ξεχώρισαν, κατ’ αλφαβητική σειρά:

Μαρία Μανουσοπούλου: Άτιτλο, 2ο Γυμνάσιο Μοσχάτου

Αικατερίνη Αναστασία Μπαράκου: «Η αναταραχή στη μονοτονία της καραντίνας», 6ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης

 

Κατηγορία «Διήγημα Λυκείου»

1ο βραβείο: Παρασκευή Μπιρμπίλη: «Ημερολόγιο καραντίνας», 1ο ΓΕ.Λ. Ν. Σμύρνης

2ο βραβείο: Σοφία Άννα Σταματοπούλου: «Μένοντας σπίτι», 1ο ΓΕ.Λ. Μοσχάτου

3ο βραβείο: Μαριάννα Μπιλίκα: «Κυριακή του Πάσχα», 5ο ΓΕ.Λ. Ν. Σμύρνης

Η Επιτροπή διευκρινίζει ότι απένειμε βραβεία σε κείμενα που ανταποκρίνονταν στο ζητούμενο λογοτεχνικό είδος του διηγήματος, αλλά εκτίμησε ότι υπήρχαν και αξιόλογα κείμενα που προσιδίαζαν σε άλλα είδη, όπως το στοχαστικό δοκίμιο, το ημερολόγιο κ.λπ. Με αυτό το σκεπτικό, απονέμει επαίνους και ειδικές μνείες σε κείμενα που ξεχώρισαν για διάφορους λόγους.

Έπαινοι, κατ’ αλφαβητική σειρά:

Βασιλική Βερόνικα Δεληγιάννη: Άτιτλο, 3ο ΓΕ.Λ. Αργυρούπολης

Γεώργιος Ζαλογιάννης: «Μένοντας σπίτι – Παρατηρώντας τη ζωή», 3ο ΓΕ.Λ. Αργυρούπολης

Ειδικές μνείες, κατ’ αλφαβητική σειρά:

Μάχντι Τατζίκ: «Οι μαχητές που ζουν στο σπίτι της Δήμητρας», 2ο ΓΕ.Λ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ελληνικού

Γιασμίν Χελάλι: «Α΄ Β΄ ενικό πρόσωπο», 2ο ΓΕ.Λ. Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ελληνικού

Μαρία Φεφέ: «Ο άλλος», Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

 

Σημειώνουμε ότι τα βραβεία και οι υπόλοιπες διακρίσεις θα εκδοθούν και θα αποσταλούν τις επόμενες μέρες στα σχολεία. Τα βραβεία θα συνοδεύονται από βιβλία, γραμμένα από εκπαιδευτικούς της περιοχής της Δ΄ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας και υπογεγραμμένα από τους συγγραφείς.

Επίσης, η Επιτροπή θα φροντίσει για τη δημοσίευση, με κάποιον πρόσφορο τρόπο, των βραβευμένων έργων.

Τέλος,  όλοι/ες οι συμμετέχοντες/ουσες θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής.

 

Για την Επιτροπή Κρίσης του Λογοτεχνικού Διαγωνισμού

Νικόλαος Λινάρδος, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων, 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Αγγελική (Γιούλη) Χρονοπούλου,  Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων, 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

 

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Φιλολόγων. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.