Υποστήριξη της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης – Συναντήσεις Τηλε-συνεργασίας από το ΣΕΕ ΠΕ 70, Νικόλαο Καμήλο

Η συνεχιζόμενη αναστολή λειτουργίας των σχολείων λόγω της πανδημίας κορονοϊού καθιστά τη συνέχιση, στο πλαίσιο του δυνατού,  της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Θερμές ευχαριστίες στους Δ/ντές και Δ/ντριες των σχολικών μονάδων αλλά και όλους εσάς τους εκπαιδευτικούς, γιατί θεωρώ ότι έχετε ανταποκριθεί εξαιρετικά στις απαιτήσεις της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και θα συνεχίσετε μέχρι την αναστολή της.

Αντιλαμβάνομαι τις δυσκολίες αυτής της προσπάθειας και πως ενδεχομένως θέλετε να συζητήσουμε τρόπους υπέρβασης αυτών,  γι’αυτό  ως  ΣΕΕ παιδαγωγικής και επιστημονικής ευθύνης των παραπάνω σχολείων θα υποστηρίξω το έργο σας  με τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση οργανώνοντας  τηλε-συναντήσεις με ομάδες  διευθυντών και εκπαιδευτικών μέσω της πλατφόρμας WebEx ως εξής:

Α) Συναντήσεις με Δ/ντές και Δ/ντριες

• Την Δευτέρα 11/05/2020  και ώρα 09:00-10:30 για τους/ις Δ/ντές/ντριες των Σχολείων του Αγίου Δημητρίου και  Αλίμου.
  • Την Δευτέρα 11/05/2020 και ώρα 12:00-13:30 για τους/ις Δ/ντές/ντριες των Σχολείων Π. Φαλήρου και Ιδιωτικών.

Β) Συναντήσεις με Εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ 70

Την Τετάρτη       13/05/2020, και ώρα 09:00-10:30:  με τους εκπαιδευτικούς της Α΄τάξης

Την Τετάρτη       13/05/2020, και ώρα 12:00-13:30:  με τους εκπαιδευτικούς της Β΄τάξης

Την Πέμπτη        14/05/2020, και ώρα 09:00-10:30:  με τους εκπαιδευτικούς της Γ΄τάξης

Την Πέμπτη        14/05/2020, και ώρα 12:00-13:30:   με τους εκπαιδευτικούς της Δ΄τάξης

Την Παρασκευή   15/05/2020, και ώρα 09:00-10:30: με τους εκπαιδευτικούς της Ε΄τάξης

Την Παρασκευή 15/05/2020, και ώρα 12:00-13:30: με τους εκπαιδευτικούς της ΣΤ΄τάξης

Οι εκπαιδευτικοί που προσκαλούνται κάθε φορά στην τηλε-συνάντηση θα εισέλθουν πατώντας στον σύνδεσμο:

Οι παραπάνω προκαθορισμένες τηλε-συναντήσεις έχουν ενημερωτικό και ανατροφοδοτικό χαρακτήρα και δεν είναι υποχρεωτικές για τους εκπαιδευτικούς. Δε χρειάζεται να εκληφθούν ως μια πρόσθετη υποχρέωση, αλλά ως μια ευκαιρία για την ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ συναδέλφων που αγωνίζονται σε δύσκολες συνθήκες.

Σας υπενθυμίζω ότι στο πλαίσιο της υποστήριξης της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στην  ιστοσελίδα του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής θα βρείτε χρήσιμο υλικό και οδηγίες που συνεχώς ανανεώνoνται Βλ. https://blogs.sch.gr/4pekesat/ex-apostaseos-ekpaideysi/

Σας επισυνάπτω ενδεικτικό κατάλογο με ορισμένα χρήσιμα ψηφιακά εργαλεία, από το Δ. Καλαϊτζίδη, ΣΕΕ Αειφορίας.

Παρακαλώ να ενημερωθούν και  οι εκπαιδευτικοί των σχολείων σας.

Ο Οργανωτικός Συντονιστής

του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

Νικόλαος Καμήλος

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.