«ΓΝΩΣΙΑΚΗ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ: Αντικαθιστώντας τον αρνητικό τρόπο σκέψης με θετικό»

Την Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου 2020, κατά τις ώρες 11:45 – 14:00, διεξάχθηκε  για τους εκπαιδευτικούς αγγλικής γλώσσας (ΠΕ06) Α/μιας και Β/θμιας Εκπ/σης της Δ΄ Αθήνας το Β΄ Μέρος επιμορφωτικού σεμιναρίου σχετικά με τους τρόπους διαχείρισης του εργασιακού στρες, στο αμφιθέατρο της Πρότυπης Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης (Διεύθυνση: Λέσβου 4, Νέα Σμύρνη 171 23, Τηλέφωνα: 21 0933 3712, 21 0931 674). Ο τίτλος του σεμιναρίου ήταν:

«ΓΝΩΣΙΑΚΗ ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ: Αντικαθιστώντας τον αρνητικό τρόπο σκέψης με θετικό»

Προσκεκλημένη ομιλήτρια στο επιμορφωτικό σεμινάριο, που διοργανώθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, Κλ. ΠΕ06 κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου, ήταν η κ. Νάντια Κουρμούση (PhD Προαγωγή Υγείας Π.Σ.Ν. Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, MSc Έλεγχος του Στρες, Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α., MSc Εφαρμοσμένης Δημόσιας Υγείας του Ε.Σ.Δ.Υ.).

Σκοπός του επιμορφωτικού σεμιναρίου:

Μέσω της Γνωσιακής αναδόμησης (Cognitive restructuring) επιτυγχάνεται:

• Εντοπισμός του αρνητικού τρόπου σκέψης (Awareness of negative thoughts)
  • Έλεγχος πραγματικότητας (Reality checking)
  • Αντικατάσταση αρνητικών σκέψεων με θετικές σκέψεις (Replacement of negative thoughts with positive ones).

Στόχος είναι η μείωση του στρες, η βελτίωση της ψυχικής υγείας, η ανάπτυξη προσωπικών στρατηγικών αντιμετώπισης αγχογόνων καταστάσεων και η αποτελεσματική διαχείριση των συναισθημάτων από εκπαιδευτικούς και μαθητές/-τριες.

Μετά τη πέρας της επιμορφωτικής ημερίδας δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής στους/στις εκπαιδευτικούς.

Κατηγορίες: Αγγλικών, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.