Bιωματικό Eπιμορφωτικό Σεμινάριο (Workshop) κοινωνικοσυναισθηματικής μάθησης για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06

Σύμφωνα με την Πράξη 3/06-02-2020 της Ολομέλειας του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής πραγματοποιήθηκε τετράωρο προαιρετικό βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο (Workshop) για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06 των Δημόσιων και Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων της Δ΄ Διεύθυνσης Αθήνας, οι οποίοι συμμετέχουν στο πιλοτικό πρόγραμμαSteps for life: Citizens of the world για μαθητές/-τριες της ΣΤ΄ τάξης, το Σάββατο 15/02/2020, κατά τις ώρες 9:30 – 13:30, στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου (Χατζηβασιλείου 1, Άγιος Δημήτριος, 17342, απέναντι από τον Ι. Ναό του Αγίου Βασιλείου), με τίτλο:

Διαχείριση συναισθημάτων ΙΙ”

Το επιμορφωτικό σεμινάριο διοργανώθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Κλ. ΠΕ06 κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου. Επιμορφώτριες ήταν οι συγγραφείς του προγράμματος κκ. Νάντια Κουρμούση (Ph.D Προαγωγή Υγείας Π.Σ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, MSc Έλεγχος του Στρες Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α., MSc Εφαρμοσμένης Δημόσιας Υγείας του Ε.Σ.Δ.Υ., Ε.ΔΙ.Π. στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., nkourmousi@gmail.com) και Βαρβάρα Βορύλλα (ΠΕ06, Ph.D candidate, M.Ed in TESOL, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής, veravorylla@gmail.com).

Σκοπός του βιωματικού σεμιναρίου ήταν οι εκπαιδευτικοί Κλ. ΠΕ06, που εκδήλωσαν ενδιαφέρον και συμμετέχουν στο πρόγραμμα αυτό της κοινωνικοσυναισθηματικής μάθησης (Social Emotional Learning) με ταυτόχρονη εκμάθηση της Αγγλικής ως ξένης γλώσσας κατά το σχολικό έτος 2019 – 2020, να συνεχίσουν την επιμόρφωση σχετικά με την αναγνώριση και αποτελεσματική διαχείριση των συναισθημάτων των μαθητών/-τριών.

Επισημαίνεται ότι το επιμορφωτικό πρόγραμμα εκπονείται σε συνεργασία με το Π.Τ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Κατηγορίες: Αγγλικών, Δασκάλων, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.