DSCN8916

Ένα πολύ ενδιαφέρον επιμορφωτικό και βιωματικό σεμινάριο με θέμα «Καλλιέργεια της ιστορικής σκέψης των μαθητών μέσα από την επεξεργασία των πηγών» πραγματοποιήθηκε στις 10 Ιανουαρίου 2020 στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης. Διοργανώθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ02, Γιούλη (Αγγελική) Χρονοπούλου, στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής. Η κ. Μαρία Μαμούρα, Ακαδημαϊκή Υπότροφος στο Τμήμα ΦΠΨ του ΕΚΠΑ, παρουσίασε με πληρότητα το θεωρητικό πλαίσιο, ενώ το βιωματικό μέρος, με την επεξεργασία πηγών ανά ομάδες, προετοίμασαν και καθοδήγησαν οι εκπαιδευτικοί ΠΕ02 Στέφανος Τόλιας, Γιώργος Καραγιάννης και Τριαντάφυλλος Πετρίδης σε συνεργασία με τη Συντονίστρια. Το σεμινάριο είχε πολυπληθή συμμετοχή, κέντρισε το ενδιαφέρον των συναδέλφων και υπήρξε ιδιαίτερα εποικοδομητικό.

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις, Φιλολόγων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.