«Διαχείριση θεμάτων Σχολικής Καθημερινότητας με σεβασμό στα Δικαιώματα του Παιδιού»

Επιμορφωτική Ημερίδα πραγματοποιήθηκε για τους/τις Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας,  στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4 ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής και σύμφωνα με την Πράξη 19/24-10-2019 της Ολομέλειας, τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019 και κατά τις ώρες 08:30 – 13:00, στο Αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου & του 1ου Λυκείου Αγ. Δημητρίου (Στρογγυλό Σχολείο, Στρατάρχου Αλεξάνδρου Παπάγου 23, Αγ. Δημήτριος) με τίτλο:

«Διαχείριση θεμάτων Σχολικής Καθημερινότητας με σεβασμό στα Δικαιώματα του Παιδιού»

Στην Επιμορφωτική Ημερίδα συμμετείχαν με εισηγήσεις τους οι παρακάτω ομιλητές:

1. Θεώνη Κουφονικολάκου, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη, Κύκλος Δικαιωμάτων του Παιδιού: “Η προστασία των Δικαιωμάτων του παιδιού στη σχολική πραγματικότητα. Η εμπειρία του Συνηγόρου“.
  2. Μαρία Ψαράκου, Ψυχολόγος της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού: “Βία κατά των ανηλίκων: όπως μπορεί να εμφανιστεί στο σχολικό πλαίσιο
  3. Όλγα Γαλάνη, Αστυνόμος Β΄ Ειδικών Καθηκόντων Πληροφορικής – Τμήμα Καινοτόμων Δράσεων και Στρατηγικής της Δ/νσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (cyberalert): “Κίνδυνοι και μέτρα προστασίας στον Κυβερνοχώρο“.
  1. Μαρία Ανδριτσοπούλου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Κλ. ΠΕ06 του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής: “Σχολικός εκφοβισμός. Ενέργειες ΣΕΕ παιδαγωγικής ευθύνης σχολικής μονάδας σε κρίση“.

Στην Επιμορφωτική Ημερίδα, την οποία  προλόγισε και παρουσίασε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70 κ. Ευσταθία Χριστοπούλου,  παρευρέθησαν ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Αττικής κ. Γεώργιος Κέντρος,, ο Οργανωτικός Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κ. Νικόλαος Καμήλος, Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου διαφόρων κλάδων και Διευθυντές/-τριες σχολικών μονάδων ΠΕ Δ΄ Αθήνας.

Την αφίσα της επιμορφωτικής εκδήλωσης φιλοτέχνησε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ08 κ. Βασιλική Σοφρά.

Την Επιμορφωτική αυτή Ημερίδα οργάνωσαν εκ μέρους του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής οι ΣΕΕ: Μαρία Ανδριτσοπούλου Κλ.ΠΕ06, Άννα Ζουγανέλη Κλ. ΠΕ70, Βασιλική Σοφρά Κλ. ΠΕ08 και Ευσταθία Χριστοπούλου Κλ. ΠΕ70.

Κατηγορίες: Δασκάλων, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.