Επιμορφωτική Ημερίδα για εκπαιδευτικούς ΠΕ06 της ΣΕΕ Μαρίας Ανδριτσοπούλου (30/10/2019)

IMG_8749

Tην Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2019, κατά τις ώρες 11:45 – 14:00, πραγματοποιήθηκε Επιμορφωτική Ημερίδα για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας στο αμφιθέατρο της Πρότυπης Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης , με τίτλο:

«eTwinning και Ξενόγλωσση Εκπαίδευση: Με το βλέμμα στο Σχολείο του 21ου αιώνα. Πεδία Δράσης και Καλές Πρακτικές»

Σκοπός της Επιμορφωτικής Ημερίδας ήταν:

1) Η περιγραφή των παραμέτρων ανάπτυξης ενός Σχολείου eTwinning σε συνδυασμό με τις πλατφόρμες eTwinning Live και TwinSpace. Θα παρουσιαστούν (α) ευκαιρίες για Επαγγελματική δικτύωση και ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, (β) δραστηριότητες και πολιτική για την Ψηφιακή Ασφάλεια, (γ) Υποστήριξη για eTwinning έργα σε θεματικές όπως: Δημοκρατική Συμμετοχή και Κλιματική Αλλαγή.

2) Η παρουσίαση πρακτικών μετάβασης από το πρόγραμμα eΤwinning στο Erasmus σε μια σχολική μονάδα.

3) Η παρουσίαση καλών πρακτικών και πρακτικών εφαρμογών από εκπαιδευτικούς ΠΕ06 ενδεικτικά για διάχυση.

Στην επιμορφωτική ημερίδα, που διοργανώθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου, Κλ. ΠΕ06 κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου, συμμετείχαν με ενδιαφέρουσες εισηγήσεις οι παρακάτω ομιλήτριες:

1. ΝΕΚΤΑΡΙΑ (ΝΑΤΑΛΙΑ) ΤΖΙΤΖΗ: Πρέσβειρα της δράσης eTwinning στην περιοχή Δ΄  Αθήνας

«Επαγγελματική Ανάπτυξη, Ψηφιακή Ασφάλεια, Υποστήριξη για έργα σε ένα σχολείο eTwinning»

1. ΙΩΑΝΝΑ ΒΡΕΝΤΖΟΥ, εκπαιδευτικός ΠΕ06 (7ο Δημοτικό Σχολείο Αλίμου) [Μεταπτυχιακή ειδίκευση στις ΤΠΕ στην Εκπαίδευση]

«Let’s sharpen our minds and enrich our lives by creating a European TV Channel»-Από ένα συνεργατικό έργο eTwinning σε ένα πρόγραμμα Εrasmus KA229

1. ΜΑΡΙΑΛΟΓΓΙΝΙΔΟΥ, εκπαιδευτικός ΠΕ06 (10ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου), [Μ.Α. Applied Linguistics, University of Warwick, M.Ed Πληροφορική στην Εκπαίδευση, ΠΤΔΕ, ΕΚΠΑ]

The incredible adventure of little Melina” – Δημιουργώντας μια συνεργατική ιστορία στα πλαίσια του  eTwinning.

1. ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, εκπαιδευτικός ΠΕ06 (Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης) [M.Ed Μεταπτυχιακή Ειδίκευση καθηγητών Αγγλικής Γλώσσας, ΕΑΠ]

«We are different, we are the same: Ανάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα μέσα από ένα έργο eTwinning».

Κατηγορίες: Αγγλικών, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.