ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, από το ΣΕΕ ΠΕ02 Νικόλαο Λινάρδο

ina

Την Παρασκευή 18.10.2019 και ώρα 12:00 – 14:30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Γενικού Λυκείου Αλίμου, έλαβε χώρα  επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας στο Λύκειο, και ειδικότερα τη διεξαγωγή ερμηνευτικού διαλόγου και την παραγωγή ερμηνευτικού σχολίου επί αγνώστου λογοτεχνικού κειμένου. Το σεμινάριο παρακολούθησαν οι διδάσκοντες/ουσες το μάθημα στα Γενικά Λύκεια των Δήμων Αγ. Δημητρίου, Αλίμου, Αργυρούπολης – Ελληνικού και Γλυφάδας, κατόπιν προσκλήσεως που τους απηύθυνε ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, κ. Νίκος Λινάρδος. Τις κεντρικές εισηγήσεις παρουσίασαν η Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος ΕΚΠΑ κ. Ευαγγελία Φρυδάκη, σύμβουλος/επιστημονικός συνεργάτης του Ι.Ε.Π. για την εκπόνηση του Φακέλου Υλικού Λογοτεχνίας της γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου, και η Φιλόλογος κ. Αγλαα Ραυτοπούλου, μέλος της ομάδας εξωτερικών εμπειρογνωμόνων/συντακτών του Φακέλου Υλικού. Στη συζήτηση που επακολούθησε συμμετείχαν και οι Φιλόλογοι κκ. Αχιλλέας Ντελής και Δημήτρης Παπαγεωργάκης, μέλη της συντακτικής ομάδας του Φακέλου Υλικού. Η αθρόα προσέλευση των συναδέλφων απέδειξε το έντονο ενδιαφέρον τους για τις αλλαγές που συντελούνται στο μάθημα (νέο Πρόγραμμα Σπουδών, νέο διδακτικό εγχειρίδιο, ερμηνευτικός διάλογος ως διδακτική πρακτική, αξιολόγηση ερμηνευτικού σχολίου στις Πανελλαδικές Εξετάσεις κ.α.).

Νίκος Λινάρδος

Σ.Ε.Ε. Φιλολόγων

4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις, Φιλολόγων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.