Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2019, Πρόσκληση σε επιμορφωτικό σεμινάριο Φιλολόγων

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 (Φιλόλογοι) των Γενικών Λυκείων του Πίνακα Αποδεκτών, οι οποίοι διδάσκουν κατά το τρέχον σχολικό έτος 2019-20 το μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, σε επιμορφωτικό σεμινάριο για τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας στο Λύκειο βάσει του νέου Προγράμματος Σπουδών, με έμφαση στη διεξαγωγή ερμηνευτικού διαλόγου και στην παραγωγή ερμηνευτικού σχολίου επί λογοτεχνικού κειμένου. Προσκεκλημένοι/ες εισηγητές/τριες θα είναι η καθηγήτρια του Τμήματος Φ.Π.Ψ. του Πανεπιστημίου Αθηνών και σύμβουλος/επιστημονικός συνεργάτης του Ι.Ε.Π. για την εκπόνηση του Φακέλου Υλικού Λογοτεχνίας Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου, κ. Ευαγγελία Φρυδάκη, και οι εκπαιδευτικοί ΠΕ02 και μέλη της ομάδας εξωτερικών εμπειρογνωμόνων  /συντακτών του Φακέλου Υλικού, κ. Αγλαΐα Ραυτοπούλου και κ. Αχιλλέας Ντελλής. Στη συζήτηση που θα ακολουθήσει θα παρίσταται και ο κ. Δημήτριος Παπαγεωργάκης, επίσης μέλος της συντακτικής ομάδας του Φακέλου Υλικού. Το σεμινάριο θα λάβει χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου ΓΕ.Λ. Αλίμου (Ελ. Βενιζέλου 4, Άλιμος), την Παρασκευή 18.10.2019 και ώρα 12:00 – 14:00.

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων

Νικόλαος Λινάρδος

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Φιλολόγων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.