ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ : ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ

βηματα-αφισα

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής εκπαίδευσης Τριανταφυλλιά Νικολούδη και Σαλαγιάννη Μαρία διοργανώνουν

ετήσιο προαιρετικό επιμορφωτικό δίκτυο το οποίο συνδυάζει δια ζώσης επιμόρφωση με εισηγήσεις, παιχνίδια ρόλων / μελέτες περίπτωσης σε βιωματικά εργαστήρια και εξ αποστάσεως υποστήριξη.

Αξιοποιώντας τις αρχές της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, της εκπαίδευσης ενηλίκων και της έρευνας δράσης το δίκτυο αποσκοπεί να πλαισιώσει τις Νηπιαγωγούς  στην  εφαρμογή του προγράμματος Βήματα για τη Ζωή, το οποίο εμπλέκει συστηματικά και με ασφαλή τρόπο και  τους γονείς στην εκπαιδευτική διαδικασία. Προσκεκλημένη επιμορφώτρια του δικτύου είναι η Ν. Κουρμούση, Ε.ΔΙ.Π. Παιδαγωγικού Τμήματος Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., με γνωστικό αντικείμενο «Προαγωγή της υγείας και της ψυχοκοινωνικής υγείας στην εκπαίδευση» και συγγραφέας του προγράμματος ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων: «Βήματα για τη Ζωή».

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κατηγορίες: Επιμορφωτικές δράσεις, Προσχολική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.