2ο Επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο (Workshop) με τίτλο: «Social Skills in English Language Teaching» για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 09 – 09 – 2019, από 9:00-14:00, στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου (Ελευθερίου Βενιζέλου 14, Άγιος Δημήτριος, 17343). το 2ο επιμορφωτικό βιωματικό σεμινάριο (Workshop) με τίτλο: «Social Skills in English Language Teaching» για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06 των Δημόσιων και Ιδιωτικών Δημοτικών Σχολείων της Δ΄ Διεύθυνσης Αθήνας, που θα εφαρμόσουν το πιλοτικό πρόγραμμα Αγωγής Υγείας “Steps for life: Citizens of the world” σε μαθητές/-τριες της ΣΤ΄ τάξης.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα δομημένο ταυτόχρονης διδασκαλίας της Αγγλικής γλώσσας & απόκτησης ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων. Οι μαθητές αναπτύσσουν γλωσσικές δομές με έμφαση στην επικοινωνία, αποκτούν ευχέρεια λόγου (fluency) και ενισχύουν την αυτοπεποίθησή τους στη χρήση της ξένης γλώσσας. Συγχρόνως αναπτύσσονται κοινωνικοσυναισθηματικά. Καλλιεργούν αυτοεκτίμηση και ενσυναίσθηση, αναγνωρίζουν και διαχειρίζονται συναισθήματα, αποκτούν δεξιότητες ζωής (life skills) και τις εξασκούν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών ΠΕ06 και των γονιών τους σε μια προσέγγιση οικοσυστημική.

Επιμορφώτριες ήταν οι συγγραφείς του προγράμματος κκ. Νάντια Κουρμούση (Ph.D Προαγωγή Υγείας Π.Σ.Ν. Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, MSc Έλεγχος του Στρες Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α., MSc Εφαρμοσμένης Δημόσιας Υγείας του Ε.Σ.Δ.Υ., Ε.ΔΙ.Π. στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., nkourmousi@gmail.com) και Βαρβάρα Βορύλλα (ΠΕ06, Ph.D candidate, M.Ed in TESOL, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής, veravorylla@gmail.com).

Κατηγορίες: Αγγλικών, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.