Σχέσεις στη Σχολική Κοινότητα – Βιωματικό Εργαστήριο

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2019, πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Αλίμου, Βιωματικό Εργαστήριο με θέμα Σχέσεις στη Σχολική Κοινότητα, από τις Σ.Ε.Ε. του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, Ασημίνα Κοντογεωργίου (ΠΕ04) και Παναγιώτα Παπαλεωνίδα (ΠΕ86).

Συμμετείχε ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του σχολείου. Αφορμή για τη δική μας παρέμβαση στάθηκαν γεγονότα – δυσλειτουργίες που εμφανίζονται στα σχολεία και επηρεάζουν δυσμενώς τις σχέσεις μεταξύ των μελών της σχολικής κοινότητας. Εκτιμούμε ότι σε μεγάλο βαθμό αποτελούν απόρροια ευρύτερων κοινωνικών προβλημάτων.

Η προσδοκία μας να βοηθήσουμε, να δούμε ανάγκες και συναισθήματα, τον άνθρωπο πίσω απ’ την εικόνα, να μπούμε για λίγο ο ένας στη θέση του άλλου -μαθητής, καθηγητής, γονιός- σε σημαντικό βαθμό ευοδώθηκε μέσα από το βιωματικό εργαστήριο και τη γόνιμη συζήτηση που ακολούθησε.

Οι καθηγητές συμμετείχαν περισσότερο από κάθε προσδοκία και εξέφρασαν την ικανοποίησή τους από την όλη διαδικασία που ακολουθήθηκε.

Ο στόχος μας, να γίνει το σχολείο πιο λειτουργικό για όλους και η ζωή πιο όμορφη μέσα σ’ αυτό, ευχόμαστε να ευοδωθεί!

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου

Ασημίνα Κοντογεωργίου και Παναγιώτα Παπαλεωνίδα

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.