Επιμορφωτική συνάντηση-σεμινάριο Μετασχηματίζοντάς το σε Αειφόρο Σχολείο: Καλές και εφαρμόσιμες πρακτικές

Άτυπο Σχολικό Δίκτυο-Διασχολικό Πρόγραμμα

Το Αειφόρο Σχολείο

Επιμορφωτική συνάντηση-σεμινάριο

Μετασχηματίζοντάς το σε Αειφόρο Σχολείο: Καλές και εφαρμόσιμες πρακτικές

14 Μαΐου 2019, 5ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου, 18.00-21.00

Με μεγάλη επιτυχία και με την παρουσία 45 εκπαιδευτικών, πραγματοποιήθηκε το σεμινάριο με τον προαναφερόμενο τίτλο.

Ομιλητές:

Μαρία Καραγιάννη-Σοφία Μελισόβα: 35οΝηπιαγωγείογειο Αθήνας: «Το σχολείο μου αλλάζω, την αειφορία αγκαλιάζω»

Κατερίνα Χριστοδούλου. Ράλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά: Τι γίνεται και Πώς γίνεται;

Χριστίνα Νομικού-Δ/ντρια 7ο Δ.Σχ. Αγίου Δημητρίου:  Δείχνοντας το δρόμο με τους Δείκτες

Δημήτριος Καλαϊτζίδης-ΣΕΕ-ΕγΑ συντονιστής του Δικτύου: Το Αειφόρο Σχολείο: μια εφικτή ουτοπία.

Μετά τις ομιλίες, τη συζήτηση και το διάλειμμα, ακολούθησε εργαστήριο με θέμα τις αξίες τις αειφορίας και πώς μπορούμε να τις καλλιεργήσουμε στο σχολείο.

Ευχαριστούμε την διευθύντρια του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου κα Μελανία Χασίδου και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου (καθώς και την υπεύθυνη του κυλικείου) για την υπέροχη φιλοξενία, τον Οργανωτικό συντονιστή του 4ου ΠΕΚΕΣ Νίκο Καμήλο που ήταν μαζί μας, την Ιωάννα Καμπούρμαλη ΣΕΕ ΠΕ70 του 4ου ΠΕΚΕΣ, τους Νίκο Στεφανόπουλο και Θάνο Ιωάννου, Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ’ Διεύθυνσης Αθήνας, τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του Σήματος Αειφόρου Σχολείου, Ελένη Νιάρχου-Υπεύθυνη Π.Ε. στην Α’θμια Εκπαίδευση Γ΄ Αθήνας,  Μαρίνα Παπαγεωργίου τ. Υπεύθυνη του ΚΠΕ Στυλίδας, Ελένη Γούλα-συναδελφο εκπαιδευτικό και Χριστίνα Νομικού που όλοι μαζί συνέβαλλαν για να γίνει ένα ευχάριστο, εποικοδομητικό και χρήσιμο σεμινάριο.

Το δίκτυο είναι ανοικτό σε όλα τα σχολεία της Δ’ Διεύθυνσης Αθήνας (Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης).

Κατηγορίες: Αειφορίας, Επιμορφωτικές δράσεις. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.