ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ:«Ενεργός Πολιτότητα και εργαλεία web 2.0» για εκπ/κούς Αγγλικής Γλώσσας ΠΕ06

Σήμερα, Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2019 και κατά τις ώρες 18:00 – 20:00), διεξάχθηκε επιμορφωτική ημερίδα για εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας Κλάδου ΠΕ06 της Π.Ε. & Δ.Ε. Δ΄ Δ/νσης Αθήνας, στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου (Ελευθερίου Βενιζέλου 14, Άγιος Δημήτριος, 17343, πίσω από το METROMALL)με τίτλο:

«Ενεργός Πολιτότητα (Πολιτειότητα) και εργαλεία web 2.0»

Την ημερίδα διοργάνωσε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ06 κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου με προσκεκλημένη ομιλήτρια την Πρεσβευτή του eTwinning Νότιας Αθήνας κ. Ναταλία Τζίτζη.

Στην επιμορφωτική ημερίδα, που ήταν προαιρετική παρουσιάστηκαν τα παρακάτω θέματα:

α) «Ενεργός Πολιτότητα (Active Citizenship)” – Κοινωνικές ικανότητες και ικανότητες του πολίτη (social & civic competences)» (Εισηγήτριες: Μαρία Ανδριτσοπούλου & Ναταλία Τζίτζη).

β) «Παρουσίαση ψηφιακών εργαλείων: Ourboox για δημιουργία ηλεκτρονικών βιβλίων, postermywall για κατασκευή ηλεκτρονικής αφίσας, word art για δημιουργία συννεφόλεξου» (Παρουσίαση των εργαλείων και εξάσκηση των συμμετεχόντων για το καθένα – Εισηγήτρια: Ναταλία Τζίτζη).

Στην επιμορφωτική ημερίδα παρευρέθησαν ο Οργανωτικός Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70 κ, Νίκος Καμήλος, ο Αναπληρωτής Οργανωτικός κ. Κώστας Θεριανός, η Διευθύντρια του σχολείου κ. Πέννυ Βλάχου, που μας φιλοξένησε ευγενικά και οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί της Αγγλικής γλώσσας, που δήλωσαν επιθυμία να συμμετάσχουν.

Κατηγορίες: Αγγλικών, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.