Σεμινάριο:Η σεξουαλική αγωγή στο σχολείο – Χτίζοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα πρόσωπα

Male and female symbols drawn using chalk on a chalkboard

Η σεξουαλική αγωγή στο σχολείο –Χτίζοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα πρόσωπα

Ένα επιμορφωτικό πρόγραμμα για 30 εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων

8 συναντήσεις κάθε Πέμπτη  5.30΄ – 8.30΄ μ.μ.  (Φεβρουάριος – Απρίλιος 2019)

Το 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής οργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Η σεξουαλική αγωγή στο σχολείο – Χτίζοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα πρόσωπα». Σκοπός του σεμιναρίου είναι να εφοδιάσει τους/τις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν με γνώσεις και βιώματα που θα τους/τις βοηθήσουν να σχεδιάσουν και να υλοποιήσουν στις τάξεις τους προγράμματα αγωγής υγείας με θεματική σχετική με τη σεξουαλική αγωγή. Το σεμινάριο είναι διάρκειας  24 ωρών και θα πραγματοποιηθεί στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου (Ελ. Βενιζέλου 14, πολύ κοντά στον σταθμό του Μετρό «Άγιος Δημήτριος).Οι συναντήσεις  θα γίνονται κάθε Πέμπτη  5.30΄ – 8.30΄ μ.μ. Η έναρξη του σεμιναρίου είναι την Πέμπτη  21 Φεβρουαρίου 5.30΄μ.μ.

Λόγω του βιωματικού του χαρακτήρα ο αριθμός όσων θα συμμετάσχουν δεν μπορεί να ξεπερνάει τα 30 άτομα. Η ομάδα θα είναι μικτή (10 άτομα από κάθε βαθμίδα: νηπιαγωγείο – δημοτικό – γυμνάσιο/λύκειο). Απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων,

Δηλώσεις συμμετοχής στον σύνδεσμο  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSftuWq-Z-JVLnX4ump7KDslHb3E0mj5XZvIwJxxiW8qFD6M-Q/viewform

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Εισηγήτριες/εισηγητές στο σεμινάριο θα είναι οι:

• Βασιλείου Αλεξάνδρα, Δρ. κοινωνικής ψυχολογίας, εκπαιδεύτρια ενηλίκων, ψυχοθεραπεύτρια
  • Εκπαιδευτικοί και μέλη των ομάδων «Πολύχρωμο Σχολείο», «Color Youth», «Οικογένειες Ουράνιο Τόξο», «Περήφανοι γονείς»
  • Καλοβυρνάς Λύο, σύμβουλος ψυχικής υγείας
  • Κορμάς Γιώργος, εκπρόσωπος του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου (ΙΤΕ)
  • Κουφονικολάκου Θεώνη, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού
  • Μόσχος Γιώργος, πρώην Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού
  • Παπαδόπουλος Χάρης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (ΠΕ 70)
  • Πατρικαράκου Δήμητρα, συγγραφέας του βιβλίου «Η Βεβήλωση», εκδ. Αρμός
  • Σιάντσης Λάζαρος, κλινικός ψυχολόγος, ψυχοθεραπευτής
  • Χιόνη Μαίρη, υπεύθυνη αγωγής υγείας B/θμιας εκπαίδευσης

Οι θεματικές ενότητες του προγράμματος

• Εισαγωγική συνάντηση. Το «γιατί» του σεμιναρίου – οι ανάγκες που έρχεται να καλύψει. Παρουσίαση του προγράμματος. Γνωριμία των μελών της ομάδας (μέλη της επιμορφωτικής ομάδας)
  • Διεργασία ομάδας (Αλεξάνδρα Βασιλείου)
  • Η σεξουαλική αγωγή από την οπτική των δικαιωμάτων του παιδιού (Θεώνη Κουφονικολάκου)
  • Ο σεβασμός στην ταυτότητα – αντιμετώπιζοντας την ομοφοβία και τρανσφοβία στην εκπαίδευση – καλές πρακτικές στον ευρωπαϊκό χώρο – μαρτυρίες εφήβων. (Πολύχρωμο Σχολείο, Color Youth, Οικογένειες Ουράνιο Τόξο, Περήφανοι γονείς)
  • Η κακοποίηση των παιδιών – Οι κίνδυνοι του Διαδικτύου (Γιώργος Μόσχος – Δήμητρα Πατρικαράκου, Λύο Καλοβυρνάς, Γιώργος Κορμάς)
  • Διδακτική προσέγγιση και παιδαγωγικό υλικό για το νηπιαγωγείο (Λάζαρος Σιάντσης)
  • Διδακτική προσέγγιση και παιδαγωγικό υλικό για το δημοτικό σχολείο (Χάρης Παπαδόπουλος)
  • Διδακτική προσέγγιση και παιδαγωγικό υλικό για το Γυμνάσιο και το Λύκειο (Μαίρη Χιόνη)

Στο πλαίσιο του σεμιναρίου θα υπάρξει παρουσίαση και μικρή έκθεση έντυπου και ηλεκτρονικού υλικού για θέματα σεξουαλικής αγωγής .

Το πρόγραμμα των συναντήσεων έχει ως εξής:

Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου: Παρουσίαση του προγράμματος, γνωριμία (μέλη της επιμορφωτικής ομάδας)

Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου:Γυμνάσιο και Λύκειο (Μ. Χιόνη)

Πέμπτη 7 Μαρτίου: Σεξισμός – στερεότυπα – ομοφοβία – τρανσφοβία

Πέμπτη 14 Μαρτίου: Κακοποίηση του παιδιού – οι κίνδυνοι του Διαδικτύου – (Γ. Μόσχος – Δ. Πατρικαράκου, Λ. Καλοβυρνάς, Γ. Κορμάς)

Πέμπτη 21 Μαρτίου : Από την οπτική των δικαιωμάτων του παιδιού (Θ. Κουφονικολάκου)

Πέμπτη 28 Μαρτίου: Νηπιαγωγείο (Λ. Σιάντσης)

Πέμπτη 4 Απριλίου: Διεργασία ομάδας (Α. Βασιλείου)

Πέμπτη 11 Απριλίου: Δημοτικό (Χ. Παπαδόπουλος). Κλείσιμο – αξιολόγηση (μέλη της επιμορφωτικής ομάδας)

Χάρης Παπαδόπουλος, Σ.Ε.Ε. (ΠΕ 70)

Μαρία Σαλαγιάννη, Σ.Ε.Ε. (ΠΕ 60)

Ράνια Μπελτέ, Σ.Ε.Ε. (ΠΕ 87)

Κατηγορίες: Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.