ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ Π.Ε.60

collaboration (1)

Την Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου 2019, από τις 08.15 π.μ.- 14.15 μ.μ., θα διεξαχθεί επιμορφωτική ημερίδα με θέμα:

« Παρουσίαση Νέων Δομών Υποστήριξης του Εκπαιδευτικού Έργου – Βασικές Παιδαγωγικές Αρχές και Μορφές Συνεργασίας  στο Νηπιαγωγείο»

Η ημερίδα απευθύνεται στις/στους εκπαιδευτικούς των Δημόσιων και Ιδιωτικών Νηπιαγωγείων των Δήμων  Νέας  Σμύρνης, Παλαιού Φαλήρου, Καλλιθέας και Μοσχάτου- Ταύρου  και  θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου Αγίου Δημητρίου.

Η ίδια ημερίδα θα πραγματοποιηθεί  και για  τις/τους εκπαιδευτικούς των Δημόσιων και Ιδιωτικών Νηπιαγωγείων των Δήμων   Αγίου Δημητρίου, Αλίμου, Αργυρούπολης- Ελληνικού και  Γλυφάδας  την Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2019, από τις 08.15 π.μ.- 14.15 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων της Σιβιτανιδείου Σχολής  στην Καλλιθέα.

Στο πρώτο μέρος θα μιλήσουν:

• Νίκος Καμήλος, Οργανωτικός Συντονιστής 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής με τίτλο εισήγησης: «Συνοπτική παρουσίαση Δομών Υποστήριξης Εκπαιδευτικού ΄Εργου»
  • Δημήτρης Καλαϊτζίδης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Εκπαίδευσης για την Αειφορία 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής με τίτλο εισήγησης: « Η εκπαίδευση για την αειφορία – Το αειφόρο σχολείο»
  • Κώστας Παπαστέργιος, Συντονιστής Εκπαίδευσης Προσφύγων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας με τίτλο εισήγησης: «Δικαίωμα στην Εκπαίδευση»
  • Εμμανουήλ Αποστολάκης, Προϊστάμενος 1ου  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας  και Αθανασία Καπετάνου, Προϊσταμένη 2ου  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας με  τίτλο εισήγησης: «Λειτουργία του ΚΕΣΥ»
  • Αδριανός Μουταβελής, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής με  τίτλο εισήγησης: «Συνεργασία Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης»

Στο δεύτερο μέρος θα μιλήσουν:

• Μαρία Σαλαγιάννη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Εκπαίδευσης 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής  με  τίτλο εισήγησης: «Συνεργασία και επικοινωνία στη σχολική μονάδα»
  • Τριανταφυλλιά Νικολούδη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Εκπαίδευσης  4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής με  τίτλο εισήγησης: «Δημιουργώντας πλαίσια συν-εργασίας μεταξύ σχολείου  και οικογένειας»

Στη συνέχεια θα γίνει χωρισμός σε μικρότερες ομάδες και θα συζητηθούν μελέτες περίπτωσης.

Κατηγορίες: Επιμορφωτικές δράσεις, Προσχολική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.